перекладач

четвер, 15 лютого 2024 р.

Вітаю 7 та 10 клас!

Сьогодні 16 лютого 2024 р.

7 Клас

Тема. Практична робота №5 "Порівняння будови скелетів хребетних тварин." 

Виконайте практичну роботу.

Практична робота № 5

Тема. Порівняння будови скелетів хребетних тварин.

Мета: ознайомитись з особливостями будови скелета хребетних тварин, які належать до різних груп.

Хід роботи

1. Виконайте тест-зіставлення «Опора тварин»











І

ІІ

ІІІ

IV

V


Види тварин: А – скат-хвостокол; Б – сом звичайний; В – червоний каліфорнійський черв’як; Г – мокриця звичайна; Д – равлик смугастий садовий.

Види скелета тварин: 1 – хітиновий екзоскелет; 2 – вапняковий екзоскелет; 3 – гідроскелет; 4 – хрящовий ендоскелет; 5 – кістковий ендоскелет.

Таблиця відповідей:

І

ІІ

ІІІ

IV

V

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Використовуючи зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Запишіть особливості у вигляді таблиці.



Група хребетних

Особливості будови черепа

Особливості будови скелета кінцівок

Особливості будови хребта

Риби

 

 

 

Амфібії

 

 

 

Рептилії

 

 

 

Птахи

 

 

 

Ссавці

 

 

 

3. Сформулюйте висновки практичної роботи, у яких вкажіть, які особливості будови скелета є спільними для різних груп тварин, а які відмінними?

Домашнє завдання : виконати практичну роботу на подвійних аркушах та принести на наступний урок біології до школи; підготуватись до контрольної роботи.



10 Клас

Тема1. Генетичний моніторинг в людських спільнотах.

Тема2. Особливості генофонду людських спільнот та чинники, які впливають на їх формування. Закономірності розподілу алелів в популяціях.

 

Тема1.

Виконайте тести

1. Мутації, які відбуваються в статевих клітинах, називаються: а) соматичними б) генеративними в) корисними г) генними

2. Віруси — це … мутагенний фактор:

а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає

3. Радіація — це … мутагенний фактор:

а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає

4. Мутації, які виникають у нестатевих клітинах, називають …

а) хромосомними б) генними в) генеративними г) соматичними

5. Нітрати — це … мутагенний фактор:

а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає

6. Відновлення ДНК після пошкодження:

а) трансдукція б) транскрипція в) реплікація г) репарація

«Поміркуйте»

1. Чи досліджується, на вашу думку, поширення мутацій та спадкових хвороб у популяціях людини?

2. Запропонуйте спосіб, у який це можна зробити.

3. Де можна використати результати таких досліджень?

Вивчення нового матеріалу.

  Розглянемо вплив хімічних мутагенів, а саме лікарських препаратів, на прикладі серіалу «Доктор Хаус».

В однієї з героїнь серіалу- доктора Ремі Хедлі – було генетичне захворювання Хорея Гантінктона.

 Ця хвороба розвивається внаслідок мутації одного з генів четвертої пари хромосом. Мутація є аутосомно-домінантною, тобто проявляється у гетерозиготному стані. Цей ген має набір повторювальних нуклеотидів ЦАГ. У нормі їх 10-35 повторів. За мутації гена ця кількість перевищує 36.Триплет ЦАГ кодує амінокислоту глутамін. Мутантний білок по цьому гені складається з аномально великої кількості цих амінокислот. У такому разі білок не виконуватиме своїх функцій в клітині, а просто буде накопичуватися  у цитоплазмі. Найбільша кількість таких структур спостерігатиметься  у нейронах головного мозку. Ці включення перешкоджатимуть вивільненню нейромедіаторів і власне передачі сигналу  між нейронами. 

  Симптоматика захворювання:

-        проявляється у віці 35-40 років;

-        порушення координації  і когнітивних функцій;

-        захворювання є летальним     

 Під час екпериментального     лікування цього синдрому у пацієнтки зник зір. Це було спричинено появою пухлини мозку. Експериментальний препарат  діяв як хімічний мутаген. Він спровокував ушкодження ДНК клітин, що привело до їхнього неконтрольованого поділу, і, як наслідок, до утворення пухлини.  

 Для уникнення мутагенного впливу медикаментів на організм, вони проходять багато до клінічних і клінічних випробувань. Наразі дослідники та медики приділяють багато уваги ризику виявлення мутацій та дослідженню частоти їх виникнення у популяціях.

 Для цього і застосовується метод генетичного моніторингу         

Генетичний моніторинг суспільства сьогодні є основою у визначенні темпу мутаційного процесу у населення та  розрахунку генетичного вантажу і шкоди для здоров’я у зв’язку з цим. Крім того,  ми з'ясуємо особливості скринінгу у медицині, особливо скринінг-програми для новонароджених.

Перегляньте навчальне відео:

   Уявіть таку картину: тендітна наречена у білій сукні, мужній наречений,  звучить весільний марш Мендельсона, народжується нова сім`я. Молодята мріють про дитину і відбувається магія, зароджується новий організм. Спочатку це лише клітина, у хромосомах якої записана вся історія роду жінки та чоловіка.  Якою буде ця дитинка, який у неї характер, здібності, талант?

І раптом… сумна звістка, діагноз дитини: спадкова хвороба, батьки у відчаї, почувають себе винними перед дитиною. У родині стає напруженою атмосфера, і всі внутрішні конфлікти точаться навколо хворої дитини. А може ця дитина не хвора, а «особлива»? Хто ж вони – «особливі» діти, які у нашому суспільстві перетворились на привидів? Чи маємо ми право не  помічати їх, ховаючи погляд в екрані смартфона.

В арсеналі сучасної медицини існують методи діагностики, профілактики і лікування багатьох спадкових патологій. І не скористатися ними зараз ‒ це вже справжня недбалість, за яку людина буде розплачуватися все життя.

(Зробіть висновки)

Завдання1

Скласти менталну карту  «Генетичний моніторинг у людських спільнотах»

Завдання2

Поміркуйте та дайте відповідь

В Україні в 2012 р. завдяки успішній роботі програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» вперше почали застосовуватися інноваційні молекулярно-генетичні методи діагностики туберкульозу. Застосування таких методів дає змогу вже в день здачі аналізів поставити людині діагноз і своєчасно розпочати курс лікування. А як за допомогою досліджень ДНК виявляють туберкульоз? Оцініть переваги молекулярно-генетичних методів перед туберкуліновою пробою, в основі якої — тест Манту.

  -Що таке молекулярно-генетична діагностика?

  -Методи молекулярно-генетичної діагностики?

   -Практичне застосування молекулярно-генетичної діагностики.

Тема2.

«Поміркуйте»

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського – найбільша за обсягом фонду та площею приміщень бібліотека України. Її бібліотечний фонд як головного науково-інформаційного центра держави становить близько        15 млн одиниць зберігання. А що таке генофонд людських популяцій?

Вивчення нового матеріалу.

Популяція людини (людське угруповання) — це відносно стабільна й відносно ізольована група особин виду Людина розумна, які мешкають на спільній території, вільно вступають у шлюб й мають спільний генофонд.

 Що вирізняє популяції людини?

Людина як біологічний вид утворює такі самі популяції, як й інші види організмів. Основними характеристиками популяцій є морфофізіологічна, екологічна та генетична. Морфофізіологічна характеристика передбачає опис особливостей зовнішньої будови та життєвих функцій організмів популяцій, екологічна — стосується властивостей популяцій, що формуються у взаємовідносинах з умовами середовища (чисельність, природний приріст, щільність, структура тощо). Генетична характеристика популяцій — це визначення особливостей її генетичної структури, тобто якісного складу генів, частоти алелів та частоти генотипів. 

Вивченням генетичної структури популяцій та тих процесів, що відбуваються в них, займається генетика популяцій. Для дослідження людських популяцій застосовуються такі самі підходи й методи, що й для природних популяцій. Але при цьому враховують особливості людини як біосоціального виду, що породжують соціальні відмінності людських популяцій. Вони визначаються працею, суспільним способом життя, членороздільною мовою, абстрактним мисленням, наявністю другої сигнальної системи тощо.

Висновок: Отже, популяції людини вирізняються соціальними особливостями, що позначаються на їхній морфофізіологічній, екологічній та генетичній характеристиках.

Історична довідка

Для характеристики генетичної структури популяцій ще у 1928 р. був введений термін «генофонд», що його запропонував відомий у свій час генетик О. С. Серебровський (1892—1948).

 Генофонд — сукупність усіх алелів, генів і генотипів однієї популяції організмів.

Серед генів популяції є однакові для усіх особин, а є й відмінні, тому виокремлюють такі властивості генофонду, як генетична однорідність та генетична різнорідність. Окрім того, для генофонду популяцій характерні й такі властивості, як цілісність, відкритість, динамічність.

·       Генофонд людини – це сукупність усіх генів у загальній популяції людини як біологічного вигляду (гени всіх живих на Землі людей).

·       Спільна популяція людини позначає сукупність усіх людей Землі: раси,  нації, народи і народності, етнічні групи.

 Які особливості генофонду людських популяцій? 

·       Особливості генофонду людини:

1) глибоке диференціювання або неоднорідність генотипів за збереження загальної сукупності генів;

2) залежність генофонду сучасної людини від генофонду його предків;

3) генетична цілісність генофонду;

4) генетичний вантаж.

 Висновок: Отже, основними особливостями людських популяцій є зростання генетичної різнорідності внаслідок накопичення в резерві спадкової мінливості шкідливих рецесивних мутацій.

Які чинники впливають на формування генофонду популяцій людини?

Генофонд популяцій формується упродовж еволюції. Через те чинниками, що впливають на генофонд популяцій та змінюють їхню генетичну структуру, є: 1) природній добір; 2) мутаційний процес; 3) популяційні хвилі; 4) дрейф генів; 5) ізоляція, що обмежує вільне схрещування (панміксію); 6) міграції.

Рушійною силою формування генофонду популяцій людей є природний добір — процес, внаслідок якого виживають і лишають потомство переважно особини з корисними в даних умовах спадковими змінами. Його тиск у людських популяціях послабшав, що зумовлено зростанням значення соціальних чинників. Однак за природним добором залишилася функція стабілізації генофондів і підтримки спадкового різноманіття популяцій. Усі інші чинники є елементарними. Вони взаємопов'язані між собою і перебувають під контролем природного добору. Мутаційний процес є первинним джерелом нових ознак, а самі мутації — елементарним еволюційним матеріалом. У даний час мутаційний процес у людини відбувається на тлі підвищеної концентрації мутагенів. Популяційні хвилі — періодичні коливання чисельності популяції. Завдяки популяційним хвилям може швидко збільшуватися частота зустрічальності одних алелів, тоді як інші взагалі можуть бути втрачені. Дрейф генів (генетико-автоматичні процеси) — випадкова й неспрямована зміна частот зустрічальності алелів у популяції (іл. 114). Найчіткіше це явище виявляється в нечислених популяціях. Наслідками дрейфу генів є поширення мутантних рецесивних алелів наперекір природному добору. Ізоляція — виникнення будь-яких перешкод, що порушують вільне схрещування й обмін спадковою інформацією. Основними формами ізоляції є географічна та екологічна. Ізоляція як еволюційний чинник закріплює й підсилює утворені в популяціях генотипні відмінності. Міграціями називають переміщення особин або їхніх гамет з однієї популяції в іншу. Внаслідок міграцій відбувається потік генів, що змінює генетичний склад популяцій. Міграційні процеси в людських популяціях за останні часи збільшилися.

Висновок: Отже, генофонд популяції, що є елементарною еволюційною одиницею, формується та змінюється під дією еволюційних чинників.

Перегляньте навчальне відео:


Завдання

Виконати вправу  «Порівняння популяцій людини і тварин» за посиланням":

https://learningapps.org/display?v=prthtjp8c21

Домашнє завдання: опрацювати матеріал та завдання на блозі, пр. 38 ст. 252 підруч; занотувати головне з теми та нові терміни та вивчити; Підготувати повідомлення «Генофонд людини майбутнього»














Немає коментарів:

Дописати коментар