перекладач

середа, 6 жовтня 2021 р.

Дистанційне навчання 

 5 клас

07.10.2021 р.

Урок № 10

Тема : Атоми і молекули. Дифузія.

Повтор вивченого

Закінчи речення:

1.    Тіла утворені з... .

2.    Наука, що вивчає речовини та перетворення одних речовин на інші, називається... .

3.    З однієї речовини, наприклад, алюмінію, можна виготовити... .

4.    Вода в природі може перебувати в таких станах: ... .

Зміна агрегатного стану речовини залежить від зміни... .


1.  Наведіть приклади тіл і речовин.

 2.  Чого більше, тіл чи речовин?

 3.  Наведіть приклади  речовин  і  декількох тіл, з яких вони виготовлені.

Вивчення нового матеріалу.

Перегляньте мультфільм:


якщо мультфільм не відкрився, ось посилання на нього:

https://www.youtube.com/watch?v=9ZO4ZB8cuk0

Як ви думаєте, з чого складається речовина? З чого складається вода? Чи змінюється склад води, якщо вона переходить з рідкого стану в газоподібний? Чому ми чуємо запах підгорілої на кухні їжі, парфумів тощо? Відповіді на ці запитання ми зможемо дати під час вивчення нашої теми.

 Частинки, з яких «збудована» речовина, називають атомами, що означає «неподільний». Адже речовини можна руйнувати не нескінченно, а лише до атомів. Атом - це найдрібніша, неподільна частинка речовини. Учені довели, що атоми мають дуже маленькі розміри. У крапці, поставленій на папері графітовим стрижнем олівця, атомів більше, ніж зірок на нічному небі.

Нині відомо 118 видів атомів. . Їх називають хімічними елементами. Кожний хімічний елемент має свою назву та умовне позначення у вигляді хімічного символу. Наприклад, графіт, з якого складаються стрижні олівців, утворений атомами Карбону.

Таблиця Д.І. Мендєлєєва


 Атоми у складі речовин можуть існувати окремо або сполучатися між собою, утворюючи молекули. Молекули – найменші частинки речовини, що мають її властивості.

     З яких атомів складаються молекули води, кисню, озону? Молекула води складається з трьох атомів - одного атома Оксигену і двох атомів Гідрогену. Молекула кисню утворена двома атомами Оксигену, молекула озону - трьома атомами Оксигену. А молекула цукру складається аж із 45 атомів трьох видів — Карбону, Оксигену і Нітрогену.

Попрацюємо з підручником.

Погляньте на сторінку 35, мал.15,  параграф 8, де показано умовне зображення атомів Оксигену та Гідрогену й молекул речовин кисню і водню. Так само ми можемо зобразити  2 атоми Гідрогену й 1 атом Оксигену, якщо вони обєднаються, то ми отримаємо молекулу води.  

Учені довели, що молекули перебувають у безперервному русі. Коли, малюючи аквареллю, ви промиваєте пензлик у склянці з водою, то вона набуває кольору акварельної фарби. Що ж відбувається? Під час руху, молекули фарби заповнюють проміжки між молекулами води. Це явище дістало назву дифузія.

Дифузіяце явище проникнення частинок однієї речовини між частинками іншої.

При підвищення температури рідини частинки починають рухатися значно швидше, тобто швидкість руху молекул зростає, і їхні удари на інші частинки стають частішими й сильнішими. Значно швидше дифузія відбувається в газах, адже відстані між молекулами набагато більші. У твердих тілах дифузія теж відбувається, але набагато повільніше.

Проведемо дослід:

Налийте в склянку води та додайте трішки олії та перемішайте. Що ви спостерігаєте? Чи відбулася дифузія?

Який висновок можна зробити після проведеного досліду?

Закріпимо вивчене.

Дайте відповідь на запитання

 Явище проникнення молекул однієї ре­човини між молекулами іншої речови­ни.

  Найменша, хімічно неподільна частин­ка речовини.                                           Частинка речовини, що має її властивості

  Наука, що вивчає речовини та перетво­рення одних речовин на інші.

   Як слід розуміти поняття «атом» і «хімічний елемент»?

    Що таке молекула?

  Чим молекули відрізняються від атомів?

  Що таке дифузія?

 Наведіть докази руху молекул.

  Як агрегатний стан речовини впливає на дифузію її молекул?

 Де в живій природі можна спостерігати явище дифузії?

Домашнє завдання: опрацювати параграф 8, вивчити нові терміни та поняття; виконати завдання в друкованому зошиті ст. 13-14.

Виконані завдання надсилайте на електронну пошту: 11051987awd@gmail.com або на Viber.




Дистанційне навчання 

10 клас

07.10.2021 р.

Урок №9, 10.

Тема: Роль вірусів в еволюції організмів . Використання вірусів у біологічних методах боротьби зі шкідливими видами.

Тема : Прокаріотичні організми : археї та бактерії Особливості їхньої організації та функціонування.

Роль вірусів у еволюції організмів

Віруси є природним засобом переносу генів між різними видами живих організмів. це сприяє генетичному різноманіттю та направляє еволюцію.

Серед дослідників є думка, що віруси зіграли центральну роль у ранній еволюції щодо розходження бактерій, архей і еукаріотів — за часів, коли на Землі існував останній універсальний спільний предок.

Віруси мають генетичні зв’язки з рослинами, тваринами, бактеріями та грибами. За останніми дослідженнями, геном людини частково (за різними оцінками, від 8 до 32 %) складається з вірусоподібних елементів, транспозонів та їхніх залишків. Вважається, що такі ділянки з’явилися від 10 до 50 млн років тому як наслідок інфікування зародкових клітин наших предків.

За допомогою вірусів може відбуватися так званий горизонтальний перенос генів, тобто передача генетичної інформації не від безпосередніх батьків до своїх нащадків (вертикальний перенос), а між двома неспорідненими (іноді навіть такими, що належать до різних видів) особинами. При цьому можливе захоплення ділянок ДНК клітини-хазяїна. Таким чином генетична інформація може мігрувати між організмами.

Так, у геномі вищих приматів є ген, що кодує білок синцитін, який, як вважають, був принесений ретровірусом.

Також віруси є потужним мутагенним фактором: після вірусних хвороб у людини та тварин суттєво збільшується кількість пошкоджених хромосом. Таким чином, віруси є постачальниками нових мутацій для природного відбору.

Існує теорія, за якою кембрійський вибух (різке збільшення видового різноманіття 540 млн років тому) відбувся, в тому числі, завдяки активності вірусів.

Крім того, віруси могли стимулювати розвиток імунітету і появу багатоклітинності (одна з клітин приймає на себе удар і, загинувши за спеціальними механізмами, може врятувати інші клітини від вірусу).

Використання вірусів у біологічних методах боротьби зі шкідливими видами.

перегляньте презентацію за посиланням:

https://docs.google.com/presentation/d/17m_sz0vGWqCXRJ5iFoEkPlZIXvkorJRI/edit?usp=sharing&ouid=100301507652054648741&rtpof=true&sd=true

 «Впізнай форму життя!»

 

  1. Існують організми, у яких усі функції живого виконує одна клітина.
  2. У них немає оформленного ядра і багатьох інших органел.
  3. Ці організми мають малі розміри (тому вони дістали назву мікроорганізми) та збереження генетичного матеріалу у формі кільцевої молекули ДНК (нуклеотиду).
  4. Їх вивчає наука мікробіологія.
  5. До них належать бактерії та ціанобактерії, які раніше називали синьо-зеленими водоростями. Що це за організми?
Ці організми вважаються одними з найдавніших організмів на Землі. Вони населяють, переважно, середовища з екстремальними умовами. За організацією є примітивними прокаріотами, але при цьому генетично ближчі до еукаріотів і є їхніми безпосередніми предками

Особливості організації та функціонування Архей.

 

 Наприкінці 1970-х років групою вчених під головуванням Карла Вейза із Ілінойського університету (США), після детальних досліджень рибосомальної РНК різних прокаріотів, було оголошено про відкриття живих істот, які дуже відрізняються від усіх інших.

Систематика архей. 

·       Однак знадобилось ще  два десятиліття їх було виокремлено у новий домен Археї. Вчені виділяють серед них дві великі групи — протеоархеї та еуархеї. До групи протеоархей належать нещодавно (2015 року) відкриті локіархеї. Їх вважають групою, яка є предковою для еукаріотів.

·       Фома клітин архей.

Археї є одноклітинними орґанізмами, зовні схожими на бактерій, однак із доволі незвичною формою клітини, наприклад, деякі їх види мають вигляд куба, паралелепіпеда, а декотрі навіть амеби. Одначе, найбільш типовими є паличкоподібні та сферичні форми клітин.

·       Розміри клітин архей.

Археї є дрібними істотами, найменші із них досягають 50 мікрометрів у довжину, а найбільші – 150 мкм.

·       Вчені вважають Археїв дуже давніми орґанізмами, однак, прямих доказів цього не існує. Низка непрямих фактів, як то особливості їх будови та метаболізму, наводять на думку, що Археї виникли приблизно у той же час, що і бактерії, можливо трохи пізніше. 

Характерні ознаки архей

Ознака

Археї

Особливості будови, процесів

Кількість клітин

Тільки одноклітинні

 

Будова клітинної

мембрани

У археїв мембрани одношарові, утворені не фосфоліпідів, як в інших клітинних організмів.

 

Клітинні мембрани різняться структурою й хімічним складом, що визначають їхню більшу стійкість за екстремальних умов існування

Клітинна стінка

Складається із псевдомуреїну таспецифічних білків.

 

 

Оболонка здійснює ефективний захист, і тому, можливо, археї ніколи не утворюють спор для існування за несприятливих умов, як це є у бактерій

 

 

.

Особливості геному

Геном археїв представлений дволанцюговою ДНК у нуклеоїді та кільцевими плазмідами. Містить білки-гістони.

Розмноження нестатеве (бінарний поділ, множинний поділ, фрагментація й брунькування)

Органели

 Мають прокаріотичну будову клітини (з цитоплазматичних органел — лише нуклеоїд та рибосоми)

Археї відрізняються від бактерій особливостями РНК та біохімімічними процесами.

Особливості

джгутиків

джгутик є суцільною білкової ниткою, обертається ліворуч, росте від основи, рухається з використанням енергії АТФ;

Рухи забезпечуються джгутиками, відмінними від джгутиків бактерій

Живлення.

 

 

Хемоавтотрофне й хемогетеротрофне з використанням найрізноманітніших джерел енергії: світла, органічних сполук, амоніаку, йонів металів, водню та ін.

Археям притаманні унікальні метаболічні процеси: бактеріородопсиновий фотосинтез і метагенез

Значення архей для людини

Значення для людини

Приклад

Нещодавно, вчені відкрили антибіотики, які виробляють Археї.

Ці речовини суттєво відрізняються від грибних і синтетичних, тому успішно можуть бути застосовані у боротьбі із багатьма недугами людини.

Є частиною мікробіоти кишечнику людини

Метаногенні архебактерії товстого кишечнику

Важливе джерело ферментів, які використо-

вуються в наукових дослідженнях і промисловості

ДНК-полімеразу архебактерій, які живуть у гарячих джерелах, використовують для полімеразної ланцюгової реакції

Збагачення руд металів під час видобування

 

Архебактерій використовують для видобутку золота, міді й кобальту

Виробництво продуктів харчування за високих температур

 

Ферменти архей використовують у виробництві молока з низьким умістом лактози, яке відбувається за високої температури


Бактерії

Перегляньте презентацію за посиланням:

https://docs.google.com/presentation/d/1ct0bbezxonmNyW2vbU7cwtVSi_7jw7K9/edit?usp=sharing&ouid=100301507652054648741&rtpof=true&sd=true


Формуємо висновок:


ü  Археї поєднують ознаки бактерій та евкаріотичних орґанізмі, що є унікальним у світі живої природи. Археї є проміжною ланкою між бактеріями і Еукаріотами. Справа в тому, що більша частина життєвих процесів археїв відбувається за принципами евкаріотів, а будова їх орґанізму аналогічна до прокаріотів.

ü  Найважливіші у будь-якій живій клітині біологічні процеси передачі інформації із ДНК на РНК (транскрипція – авт.) і далі на білок (трансляція – авт.) у археїв відбуваються за аналогічними до евкаріот схемами. 

ü  У архей відсутні ядро, ендоплазматична сітка, апарат Ґольджі, мітохондрії, пластиди та інші мембранні орґанели, що притаманно бактеріям.

ü  У ДНК археїв наявні інтрони, невеличкі частинки ДНК, що не несуть жодної інформації, а лише розділяють інформативні ділянки екзони, які відрізняються від бактеріальних та евкаріотичних. Окрім інтронів, у археїв інша структура клітинних стінок, мембран, а також “джгутиків”, метаболічних шляхів, тощо…

ü  Було встановлено, що археї заселяють усі екосистеми Землі. А ось до кінця ХХ століття вважали, що ці дивовижні істоти населяють лише екстремальні середовища, такі як озера із ропою, ґейзери, термальні джерела, білі та чорні палії, тощо. Це було пов’язано з тим, що вони були єдиними жителями таких біотопів.

ü  Відкрито види, які населяють холодні метанові джерела, океанічний планктон, ґрунти, льодовики Антарктиди, шлунки копитних, кишківники термітів, клітини коралів, тощо.

ü  За оцінками вчених археї становлять  20% біомаси біосфери!

ü  Сучасна біологія дуже прискіпливо вивчає архей, адже вони мають комбінацію ознак і бактерій, і евкаріотів, а отже, можуть слугувати ключем до розкриття таэмниці походження еукаріот.

Домашнє завдання : опрацювати параграф 5,6, 14, вивчити нові терміни та поняття; виконати завдання в друкованому зошиті ст. 11. В кого немає зошита, ось таблиця:

        Назвіть особливості будови й життєдіяльності архей та бактерій та заповніть у робочому зошиті таблицю «Особливості організації та функціонування архей та бактерій».

 

Ознака

Бактерії

Археї

Поверхневий апарат

 

Цитоплазма

 

Нуклеоїд

 

Живлення

 

Дихання

 

Рух

 

Розмноження

 

 

1.     Творче завдання. Поміркуйте! Чому археї є організмами – екстремалами?


Виконані завдання надсилайте на електронну пошту: 11051987awd@gmail.com або на Viber.






























Немає коментарів:

Дописати коментар