перекладач

пʼятниця, 10 квітня 2020 р.

Дистанційне навчання Природознавство 5 клас та біологія 6 клас

Природознавство 5 клас

Урок № 56. 10.04.2020


Тема : Грунтове середовище життя. Пристосування організмів до життя у грунті.

Хід роботи

Цікаво,що...


Ґрунт став місцем проживання не лише безхребетних. У земляних сховищах багато хребетних навіть виводять нове потомство. Серед них і земноводні, і птахи, і ссавці. На окремих лісових ділянках порожнини нір крота становлять до 15% площі. Кроти, утворюючи в ґрунті численні ходи, спушують ґрунт, поліпшують його фізичні й водні властивості. У земляних нірках гніздяться берегові ластівки, рибалочки, бджолоїдки.

Земля — єдина з планет має ґрунт — особливу, верхню оболонку суші. Поступово перетворюючи верхній шар літосфери, живі організми створили третє середовище проживання. Сьогодні мова йтиме про ґрунт, як середовище існування. Ми дізнаємось, чим умови існування у ґрунті відрізняються від умов існування в інших середовищах та як пристосовуються його мешканці до цих умов. Тож для переходу до вивчення нової теми, дещо пригадаймо.

Уперше на питання про походження ґрунту відповів М. В. Ломоносов («Про шари землі»): «... ґрунт стався від перегнивання тваринних і рослинних тіл... довготою часу...». А великий російський учений В. В. Докучаев уперше назвав ґрунт самостійним природним тілом. І вже сучасний відомий учений ґрунтознавець Н. А. Качинський дає таке визначення ґрунту: «Під ґрунтом треба розуміти всі поверхневі шари гірських порід, перероблені і змінені спільним впливом клімату (світло, тепло, повітря, вода), рослинних і тваринних організмів».
 — особливу, верхню оболонку суші. Поступово перетворюючи верхній шар літосфери, живі організми створили третє середовище проживання. 

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

- Ґрунт як середовище проживання.
Ґрунт становить систему порожнин, розміри яких залежать від діаметра механічних часток, що його складають. Ці порожнини заповнені водою або повітрям. Ґрунти відрізняються між собою за своїм механічним (розміри ґрунтових часток) та хімічним (співвідношенням умісту органічної та неорганічної речовини) складом. Це середовище щільніше, ніж наземно-повітряне та водне. Та незважаючи на це, воно, як жодне інше середовище, густо заселене різними тваринами і мікроорганізмами, залишається основним життєвим субстратом для рослин. Зовнішній шар ґрунту — гумусовий. Він темнозабарвлений завдяки високому вмісту особливих органічних речовин — гумусових кислот. Гумус склеює дрібні ґрунтові частки в більші за розміром, збільшуючи шпаристість ґрунту. Це полегшує надходження повітря до підземних частин рослин. Гумус становить основу ґрунтового живлення рослин завдяки постійному розкладу решток органічних речовин до мінеральних речовин. Над ґрунтом розташований шар підстилки, що складається переважно з рослинного опаду. За активної участі живих організмів (бактерій, грибів, тварин) органічні рештки підстилки подрібнюються та хімічно перетворюються. У ґрунті є значні запаси органічних речовин, що створює кормову базу для різноманітних організмів. Різноманітність умов існування зумовлює багатий видовий склад мешканців ґрунту. У ґрунті розміщені кореневі системи, видозмінені пагони вищих рослин. Ґрунтові гриби трапляються там, де є хоч трохи органічних речовин. На поверхні та у верхніх шарах ґрунту мешкають водорості (зелені, жовто-зелені, діатомові), гриби, лишайники, бактерії.

- Вологість ґрунтового середовища.
Завдяки наявності вологи умови існування дрібних організмів у ґрунті наближаються до подібних у водоймах. Вологість ґрунту завжди вища, ніж вологість повітря, тому різноманітні організми можуть легше переживати там посушливий період. Більшість мешканців ґрунту потребує підвищеної вологості, що пов'язано із характером живлення або особливостями будови їхніх покривів.

- Температура ґрунтового середовища.

Температура ґрунту є відносно сталою. Умови життя в ґрунті багато в чому визначаються кліматичними факторами, найважливішим серед яких є температура.
- Пригадайте, де більшу частину року людина зберігає запаси картоплі, буряку, моркви та ін. Чому?
Характерною рисою ґрунту як середовища існування є порівняно незначна амплітуда добових і річних коливань температур (на глибині понад 2 м сезонні коливання температури майже не відчуваються). Цим користуються деякі наземні організми. Вони оселяються в товщі ґрунту і там переживають в активному чи неактивному стані період некомфортних температур.

- Повітря у ґрунтовому середовищі.

Повітря ґрунту характеризується мінливістю, склад залежить від: глибини; наявності органічних речовин, що розкладаються; типу ґрунту; вологості та насиченості життям. Кількість кисню в повітрі ґрунту зменшується з глибиною, з насиченням життям, під час зволоження, затоплення чи інтенсивного гниття.
- Які у зв'язку з цим роботи проводять люди на оброблюваних ділянках землі?

- Робота з підручником
Завдання. Розгляньте рисунки у підручнику(параграф 42 ст.181-183). Як ґрунтові тварини пристосувалися до умов свого існування?
Також ви можете переглянути відео про мешканців грунту:
Цікаві тварини, що мешкають у грунті:


Розподіліть розглянутих та відомих вам інших ґрунтових тварин на групи за способами пересування в ґрунті.

Отже!
Тварини ґрунтів належать до різних груп за можливостями до пересування: за допомогою скорочення м'язів тіла (дощові черви); риючі кінцівки (вовчки, жуки, кроти); за допомогою голови (сліпаки); дрібні тварини пересуваються в ґрунті по вузьких шпарах (порах), заповнених водою.
Також вони пристосовуються за допомогою зменшення розмірів тіла, здатності вбирати кисень через тоненькі покриви, здатності до вертикальних переміщень, покращених органів нюху та дотику.
Серед ґрунтових мешканців широко розвинена сапрофагія — поїдання трупів інших тварин, гниючих залишків і т. ін. 

Закріпимо вивчене!

Дайте відповідь:
- Чим відрізняються типи ґрунтів? 
- 3 яких шарів складається ґрунт?
-  Які групи організмів населяють ґрунт?
- Назвіть пристосування мешканців ґрунтів до умов існування.
- Подумайте і скажіть: чим можна пояснити таке різноманіття організмів у ґрунті?
- Що спільного у дощового черв'яка та крота? Чим вони відрізняються?
"Правда чи ні?"
У ґрунтовому середовищі відбувається процес перетворення органічних речовин у неорганічні.  Риють підземні ходи кріт та сліпак.
 Вологість ґрунту завжди стала.
 У тварин, які живуть під землею, добре розвинутий зір. 
-Бактерії є найбільш численними мешканцями ґрунту, 
-Температура ґрунтового середовища більш стала, ніж наземно-повітряного, - Ґрунтові організми пристосовані до життя без повітря.
«Доповніть речення» 
- Існують такі середовища існування... 
- Чинниками середовища є... 
- Ґрунт — це верхній, пухкий поверхневий... 
- Природні умови в різних куточках Землі дуже...


Підсумуємо!



- Життя ґрунту надзвичайно різноманітне.
- Деякі організми проводять у ґрунті все життя, інші — частину життя.
- Ґрунт відіграє важливу роль у житті рослин.
- Існування живого організму у ґрунті зумовлене наявністю речовин, здатних забезпечувати йому всі необхідні елементи для росту і розмноження.
- Тварини ґрунтового середовища живуть в умовах нестачі світла і відносно сталої температури.
- Організми пристосувалися до умов існування в різних середовищах життя.
Поміркуйте!
Завдання:
Чи існують зв'язки між мешканцями наземно-повітряного і водного середовища? Складіть схему, за якою зможете пояснити свої припущення.

Молодці!!!

Домашнє завдання: опрацювати параграф 42, ознайомтесь зі скарбничкою знань, що на ст. 184 підручника; складіть розповідь "Тварини - мешканці грунту"; також ви можете виконати завдання в друкованому робочому зошиті ст. 63-64-"Різноманітність середовищ життя".(запитання, які можуть виникати, та виконану роботу не забувайте, що можна надсилати)
Виконані завдання для перевірки та оцінювання надсилайте на електронну адресу: dachenco7788@gmail.com(можна також писати у Фейсбук; будь ласка вказуйте тему над якою працювали, клас та прізвище , ім'я.)

Біологія 6 клас

Урок №56. 10.04.2020.

Тема: Практична робота № 4 "Визначення видів кімнатних рослин, придатних для вирощування в певних умовах."

Хід роботи

Пригадаємо!
-           Що називають життєвою формою рослин?
-           Які ознаки будови характерні для дерев?
-           Які ознаки будови характерні для кущів?
-           Які ознаки будови характерні для однорічних трав’янистих рослин? Наведіть приклади.
-           Які ознаки будови характерні для дворічних трав’янистих рослин? Наведіть приклади.
-           Наведіть приклади багаторічних рослин. У чому їх особливість?
-           Назвіть причини утворення різних життєвих форм рослин.
Виконання практичної роботи №4  "Визначення видів кімнатних рослин, придатних для вирощування в певних умовах."
Мета : навчитися встановлювати умови вирощування кімнатних рослин за особливостями їх будови.
Обладнання: кімнатні рослини, додатковий матеріал.
Хід роботи
1. Уважно розгляньте кімнатні рослини , які є у вас вдома .
Охарактеризуйте їхні стебла, листки, квітки(якщо вони є). За особливостями будови встановіть умови зростання цих рослин.
2.  Створіть таблицю в робочому зошиті де зазначте назву рослини та умови догляду.(2-3 рослини)
3. Зробіть відповідний висновок у якому вказати, за якими ознаками бу­дови можна встановити тип умов вирощування кімнатної рослини.
Додаткова інформація та матеріал.



Догляд за кімнатними рослинами:
Корисні кімнатні рослини:
Отруйні кімнатні рослини:



Ще: 



Поміркуйте!
-  Відомо, що рослини най­більше залежать від світла, температури, води, поживних речовин, повітря. Як ви вважаєте, для рослин має значення дія кожного окремого чинника природи, чи їхня комплексна дія? Відповідь обґрунтуйте.       
Які із вивчених вами кімнатних рослин можна рекомендувати для озеленення приміщення, а які категорично ні?

Справились? Молодці!!! Так тримати!!! 

Тож чи корисними виявились ці знання для нашого життя? Поміркуйте та зробіть висновок.

Домашнє завдання: підготувати та надіслати виконану практичну роботу; знати види кімнатних рослин їх користь та шкоду, а також як за ними доглядати. 
Виконані завдання для перевірки та оцінювання надсилайте на електронну адресу: dachenco7788@gmail.com(можна також писати у Фейсбук; будь ласка вказуйте тему над якою працювали, клас та прізвище , ім'я.)

Немає коментарів:

Дописати коментар