перекладач

неділя, 29 вересня 2024 р.

Добрий день 10 та 11 клас!

Сьогодні 30 вересня 2024 р.

Біологія та екологія.

10 клас 

Тема. Гіпотези походження вірусів.Взаємодія вірусів з клітиною-хазяїном та їхній вплив на її функціонування.

Пригадайте!

1. У чому принципова різниця між вірусами та одноклітинними організмами?

2. Які прояви активності вірусів вам відомі з власного досвіду?

3. Чи є віруси живими об’єктами? Відповідь аргументуйте.

Опрацюйте матеріал, складіть конспект в робочі зошити. 

Гіпотези походження вірусів. 

Перегляньте навчальне відео:

Гіпотези походження вірусів. На сьогодні не існує єдиної точки зору на походження вірусів. Учені розглядають три такі основні гіпотези:

■ регресивна гіпотеза (також — гіпотеза редукції);

■ гіпотеза виникнення з доклітинних форм;

■ гіпотеза коеволюції.

Відповідно до регресивної гіпотези, віруси колись були дрібними клітинами, що паразитували на більших клітинах. З плином часу ці клітини могли втратити гени, які були «зайвими» за паразитичного способу життя. Ця гіпотеза базується на спостереженні, що деякі бактерії (а саме рикетсії та хламідії) являють собою клітинні організми, що подібно до вірусів можуть розмножуватися лише всередині іншої клітини.

Недоліки: регресивна гіпотеза не пояснює, чому навіть най- дрібніші клітинні паразити не схожі з вірусами.

 За гіпотезою виникнення з доклітинних форм віруси є нащадками стародавніх доклітинних форм життя, які перейшли до паразитичного способу існування.

Вважається, що до виникнення перших клітин як носії спадкової інформації використовувалися різні форми нуклеїнових кислот.

 За гіпотезою «оскаженілих генів» віруси — видозмінений генетичний матеріал, що «втік» із клітини. Гіпотеза ґрунтується на схожості вірусів з мобільними генетичними елементами.

Віруси-«втікачі» стали відносно автономними, але певну залежність від клітин зберегли.

 Таким чином, жодна гіпотеза не може пояснити всі факти. Пошук гіпотез, що можуть достовірно пояснити походження вірусів, тривають.

   Механізм проникнення вірусів.

Проникнення вірусу в клітину хазяїна починається із взаємодії вірусної частинки з поверхнею клітини, на якій є особливі рецепторні ділянки. Оболонка вірусу має відповідні прикріплені білки, що “впізнають” ці ділянки.

 Які особливості життєвого циклу вірусів?

У життєвому циклі вірусів чергуються дві фази – позаклітинна (віріон) і внутрішньоклітинна. Фаза віріону характеризується відсутністю будь-яких проявів життя, а упродовж внутрішньоклітинної фази життєвого циклу виявляються властивості вірусів, що закодовані в їхньому геномі, й відбувається їхнє відтворення. Незалежно від типу генетичного матеріалу віруси мають подібні загальні стадії життєвого циклу. Адсорбція вірусів – це прикріплення віріонів до поверхневого апарату клітини-хазяїна. Між білками вірусів й рецепторами клітини виникають електростатичні взаємодії, що забезпечують тимчасове нестійке приєднання віріонів.

 Усередину клітини вірус проникає такими шляхами:

- вірусні оболонки зливаються з клітинною мембраною (наприклад, вірус грипу);

- шляхом піноцитозу;

- через пошкоджені ділянки клітинної стінки.

Проникнення в клітину в різних вірусів здійснюється різними шляхами:

а) ендоцитозу (віропексису) з утворенням внутрішньоклітинних вакуолей;

б) злиттям плазматичної мембрани з оболонкою вірусу;

в) шляхом впорскування (наприклад, у бактеріофагів) тощо.

«Роздягання» вірусів у клітині забезпечує звільнення нуклеїнової кислоти вірусу від захисної білкової оболонки для наступної реалізації вірус ного геному. У фагів цієї стадії немає, оскільки білкова оболонка залишається на поверхні бактеріальної клітини. Відтворення компонентів вірусних частинок забезпечують три процеси: транскрипція, трансляція й реплікація. Транскрипція полягає в реписуванні інформації з вірусних ДНК чи РНК та утворенні іРНК, що відбувається в ядрі (нуклеоїді). Трансляцією називається процес переведення інформації іРНК у послідовність амінокислот молекул білків. Відбувається трансляція на рибосомах за допомогою тРНК й ферментів.

Реплікація – синтез молекул нуклеїнової кислоти, що каталізується переважно клітинними ферментами.

Таким чином, відтворення вірусів відбувається відокремлено, неодночасно і в різних частинах клітини. Такий спосіб розмноження вірусів називають роз’єднаним (диз’юнктивним). Збірка віріонів відбувається усередині клітин або шляхом відбруньковування в зовнішнє середовище. Вихід вірусів із клітин може супроводжуватися збереженням життєдіяльності клітини або її руйнуванням і загибеллю.

 Отже, найзагальнішими особливостями життєвого циклу вірусів  є наявність двох фаз, використання ресурсів клітини  та роз’єднаний спосіб розмноження.

Розмноження вірусів

 Віруси відтворюються тільки всередині живої клітини, використовуючи її для синтезу своєї нуклеїнової кислоти і своїх білків. Попавши всередину клітини, вірус втрачає свою білкову оболонку, його нуклеїнова кислота звільняється і стає матрицею для синтезу білка оболонки вірусу з клітин хазяїна. При цьому ДНК хазяїна інактивується. Віруси передаються з клітини в клітину у вигляді інертних істот.    

Відрізняється від  розмноження інших організмів. Воно відбувається тільки всередині клітини-хазяїна і включає три етапи:

1. Вірусна нуклеїнова кислота розмножується шляхом реплікації.

2. Синтезуються білки капсида.

3. Відбувається збірка віріона (формування вірусної частини)

 Послідовні етапи розмноження вірусу є такими:

■ 1-ша стадія: зараження (крізь фізичні ушкодження, шляхом направленого впорскування, направленого на пошкодження поверхні тощо);

■ 2-га стадія: проникнення в клітину-хазяїна (якщо віріон має зовнішню ліпопротеїдну мембрану, то за контакту з клітиною- хазяїном мембрани зливаються і віріон опиняється у цитоплазмі; це легше відбувається в клітинах тварин, оскільки ті не мають клітинних стінок);

■ 3-тя стадія: відбувається вивільнення носія генетичної інформації — нуклеїнової кислоти вірусу (РНК або ДНК), яка на наступній стадії змінює діяльність клітини-хазяїна;

■ 4-тя стадія: на основі вірусної нуклеїнової кислоти відбувається синтез необхідних вірусу сполук, які потім будуть направляти синтез нуклеїнової кислоти вірусу;

■ 5-та стадія: синтез компонентів вірусної частки — нуклеїнової кислоти і білків капсиду, причому у великій кількості;

■ 6-та стадія: із синтезованих раніше численних копій нуклеїнової кислоти і білків формуються нові вібріони шляхом самозбирання;

■ 7-ма стадія: вихід нових зібраних вірусних часток із клітини- хазяїна (шляхом загибелі клітини або з живої клітини шляхом відбруньковування).

Основою взаємодії вірусу з організмом є інфекційний процес на рівні клітин, який розвивається в результаті конкуренції вірусного генома з клітинним. Інфікуючи людину, тварину або рослину, віруси уражають органи і системи. Понад 75 % інфекційних хвороб спричинені саме вірусами. Найчастіше вірусні хвороби мають форму гострого захворювання з відповідною симптоматикою та звільненням організму від вірусу в процесі одужання.

Можливе і тривале існування вірусу в організмі (органі, клітині). Цей випадок називають персистентною вірусною інфекцією.


Закріпимо вивчене!

Виконайте тестування:

ТЕСТИ

1. Що таке віруси?

    А). паразити клітин еукаріотів;

     Б). паразити клітин прокаріотів;

    В). вірусні частинки.

2. Яка, наука вивчає будову і функції вірусів, їхні властивості, шляхи передачі, способи лікування, профілактику вірусних захворювань:

А). біотехнологія;

Б). цитологія;

В). біохімія;

Г). вірусологія.

3. Назвіть прізвище ученого, який відкрив віруси?

А). Дмитро Йосипович Іванівський;

Б). Едуард Дженнер;

В). Луї Пастер;

Г). Джордж Уотсон

4. До складу вірусних частинок входить:

А).тільки ДНК;

Б). тільки РНК;

В). або ДНК, або РНК;

Г). одночасно і ДНК і РНК.

5. Залежно від структури і хімічного складу оболонки вірусу поділяються на:

А). прості;

Б). змішані;

В). складні.

6. Віруси розмножуються за допомогою:

А). партеногенезу;

Б). статевим шляхом;

В). самозбиранням;

Г). брунькуванням.

Дайте відповідь на запитання:

 1. Чому віруси є загрозою для здоров’я людини?

2. Назвіть основні шляхи проникнення вірусів в організм людини наведіть приклади таких вірусів.

3. Яка роль вірусів у еволюції організмів?

4. Наведіть приклади використання вірусів у боротьби зі шкідливими видами. У чому недоліки та переваги застосування таких методів порівняно з хімічними?


Домашнє завдання : опрацювати теоретисний матеріал розміщений на блозі, скласти конспект, вивчити нові поняття та терміни, виконати завдання.



11 Клас

Тема. Наземно-повітряне середовище існування та адаптації до нього організмів.

Ознайомтесь та опрацюйте теоретичний матеріал.

Презентація про наземно-повітряне середовище:

https://docs.google.com/presentation/d/1zHhrW3xpDCFkQIVLAjoG-a1vQxaBoHUD/edit?usp=sharing&ouid=100301507652054648741&rtpof=true&sd=true

Перегляньте відео:


Також ви можете опрайювати текст підручника параграф 6.

Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал, занотувати та вивчити нові терміни та ключові поняття з тем; виконати завдання зі ст. 42 підручника 1-5 .

Творче завдання: створіть відеоекскурсію по середовищам існування та адаптації організмів до них. Можна вибрати як окреме середовище так і всі середовища . Головне проявіть фантазію та креативність!(відео на 2-3 хвилини)

Спілкуємось за допомогою Viber!

Всім успіхів!

 





четвер, 26 вересня 2024 р.

Добрий день!

6 Клас

Пізнаємо природу

Сьогодні 27 вересня 2024 р.

Тема.  Теплові  явища
Що відбувається з тілами за нагрівання.

Опрацюйте матеріал :
Перегляньте дослід "Теплове розширення рідин":

Перегляньте відео "Теплове розширення твердих тіл":

Перегляньте відео досліду " Теплове розширення газів.":

Перегляньте відео "причини теплового розширеня":





Виконайте дослід (ст. 30 підручника):
Домашнє завдання: опрацювати матеріал розміщений на блозі, пр. 6 ст. 27, скласти конспект з теми, вивчити нові терміни та поняття з теми; Виконати завдання 4 ст. 30.


























понеділок, 23 вересня 2024 р.

Добрий день 6 клас!

Пізнаємо природу.

Сьогодні 23 вересня 2024 р.

Тема. Як передається тепло.

Опрацюйте матеріал презентації, запишіть в робочі зошити ключові поняття, складіть конспект:


Перегляньте також відео до теми уроку:


Домашнє завдання: опрацювати пр. 5 підручника, інформацію на блозі, виконати завдання на ст. 26 підручника, скласти конспект та вивчити ключові поняття з теми.






















четвер, 19 вересня 2024 р.

Вітаю 8 та 10 Клас!

Біологія

Сьогодні 20 вересня 2024 р.

8 Клас 

Тема. Поняття про механізми регуляції . 

Ознайомтесь з теоретичним матеріалом:

Сьогодні  ви дізнаєтесь про механізми регуляції в організмі людини.

Регуляція функцій людини – це сукупність процесів, що забезпечують узгоджену й скоординовану відповідь організму на зміни умов внутрішнього і зовнішнього середовища.

В організмі людини функціонують механізми нервової, гуморальної та імунної регуляції.

Нервова регуляція – регуляція функцій організму нервовими імпульсами, що передаються нервовими шляхами.

Гуморальна регуляція – регуляція за допомогою хімічних сполук, що переносяться рідинами внутрішнього середовища.

Імунна регуляція – регуляція за допомогою хімічних сполук і клітин, що переносяться в організмі рідинами внутрішнього середовища.

Регуляцію забезпечують регуляторні системи – сукупність органів, що здійснюють керівний вплив на діяльність фізіологічних систем, органів і клітин.

Принцип централізації:

·                 Центральні органи – формують керівні команди

·                 Периферичні органи – забезпечують розподіл і передачу їх до робочих органів для виконання

Нервова регуляція – нервова система – сукупність органів людини, що сприймають, аналізують та налагоджують діяльність фізіологічних систем органів у найшвидшому режимі.

Нервова система:

1)             Центральна (головний і спинний мозок)

2)             Периферична (нерви)

Нервова регуляція здійснюється за допомогою рефлексів. Рефлекс – це реакція-відповідь організму на подразнення, що відбувається за участю нервової системи.

Рефлекси передаються рефлекторними шляхами – дугами – це шлях, яким імпульси передаються від рецепторів до центральних відділів нервової системи та від них – до робочих органів.

Передача інформації від одного нейрона на інший відбувається за допомогою синапсів.

Гуморальна інформація – ендокринна система – сукупність залоз, що виділяють гормони (гіпоталамус і епіфіз – вищі залози, керують іншими).

Імунна регуляція – імунна система – сукупність органів, що утворюють спеціальні хімічні сполуки і клітини для забезпечення захисного впливу на клітини, тканини і органи.

Центральними органами є червоний кістковий мозок і тимус.

Периферичними – мигдалики, апендикс, лімфовузли.

Також за даною темою ви можете переглянути відео:


Після того як ви ознайомились з матеріалом нової теми, охарактеризуйте , що ви сьогодні дізнались та зробіть відповідні висновки:

Що таке регуляція функцій людини?

Які є типи регуляції?

Які системи організму людини забезпечують регуляцію функцій?

Домашнє завдання: опрацюйте теоретичний матеріал теми, вивчіть та випишіть нові поняття та терміни; підготуйте повідомлення на тему"Нейрон".

Спілкуємось та надсилаємо роботи для перевірки з допомогою Viber!

Всім успіхів !


10 Клас

Тема. Сучасні критерії виду.
Лабораторна робота №1  Визначення таксономічного положення виду в системі органічного світу.

Перегляньте відео до теми:


Виконайте лабораторну роботу№1

Лабораторна робота №1  Визначення таксономічного положення виду в системі органічного світу.

Мета: розвивати вміння застосовувати знання про критерії виду на практиці та формувати практичні вміння характеризувати види.
Обладнання: малюнки із зображенням тварин, рослин, джерела інтернет.

Хід роботи
1. Вкажітьукраїнські та латинські назви , за допомогою мережі інтернет, видів, обраних для характеристики.

Види для характеристики:
1.Цибуля ведмежа


2. Ромашка лікарська


3. Ведмідь бурий


4. Вивк сірий

2. За допомогою основних таксономічних категорій визначте місце видів, зазначених вище, у системі органічного світу.
Рослини                                                                 
Домен
Царство
Відділ
клас
порядок
родина
рід
вид

Тварини
Домен
царство
Тип
клас
ряд
родина
рід
вид

3. Створіть таблицю в яку занесіть критерії виду який досліджуєте(має бути 4 таблички, окремо для кожного виду)
В першій колонці пишете назви критеріїв: морфологічний, фізіологічний, географічний, екологічний, а в другій колонці таблички те ,що характеризує вид за тою чи іншою категорією. Наприклад, за морфологічним критерієм характеризуєте особливості зовнішнього вигляду та будови виду, в геограгічному критерії, де росте, живе, мешкає вид і тд.

4. Висновок у якому зазначте:
1.що навчились
2 опис того, що робили
3. що дізнались нового
4. що повторили з даної теми

Успіхів!!!

Домашнє завдання: опрацювати матеріал розміщений на блозі, скласти конспект до теми, виконати лабораторне дослідження та принести на наступний урок у школі.

Інформатика

Вітаю 9 Клас!

Сьогодні 20 вересня 2024 р.

Тема. Сучасні сервіси Інтернету. Сервіси веб-2.0. Геосервіси. 

Опрацюйте матеріал презентації:

Перегляньте також відео до теми:




Складіть конспект до теми та виконайте завдання розміщені в презентації.

Домашнє завдання: опрацювати матеріал та завдання розміщені на блозі, п. 4.1-4.2, скласти конспект, знати ключові поняття.


середа, 18 вересня 2024 р.

Вітаю 8 та 11 клас!

Біологія

Сьогодні 19 вересня 2024 р.

8 Клас 

Тема. Фізіологічні системи.

Повторимо вивчене.
 Завдання1. 

 «Факт і міф». (Вкажіть вірні та невірні твердження).

       1. У людини є чотири види тканин.                                                                                   2. Епітеліальна тканина має добре розвинену міжклітинну речовину.

        3. Жирова тканина належить до епітеліальної.

        4. Серце складається із гладенької м’язової тканини.

        5. Нервова тканина складається з нейронів та нейроглії.

        6. Нейроглія виконує опорну, трофічну та захисну функції.

        7. Дендрити – довгі відростки.

        8. Основні властивості м’язової тканини – збудливість і провідність.

        9. Кісткова тканина є різновидом сполучної.

       10. Епітеліальна тканина має високу здатність до регенерації.

 Завдання 2.

 «Впізнай тканину»

             - клітини цієї тканини мають відростки різної довжини;

             - клітини виділяють секрети;

             - складаються із волокон з багатьма ядрами;

             - клітини щільно прилягають одна до одної;

             - багато міжклітинної речовини;

             - клітини мають відростки, міжклітинна речовина тверда;

             - тканина складається з одноядерних загострених клітин;

             - основні властивості – збудливість і провідність;

             - основні властивості – збудливість і скоротливість.

Вивчення нового матеріалу

 Органи.

Вам відомо, що таке орган, система органів, які системи органів є у тварин.

Клітини – тканини – органи - системи органів

Орган – це частина тіла, яка має певну форму і будову, виконує одну або кілька специфічних функцій.

Органи є внутрішні та зовнішні.

Орган становить систему тканин, пов’язаних спільністю походження і розвитку, має певну будову, топографію, функції. Кожен орган побудований з кількох тканин, але одна з них є основною. Складні функції в організмі людини виконуються не одним, а кількома органами, які складають одну систему органів.

Цікаво, що...

Найменшими розмірами характеризуються залози внутрішньої секреції, наприклад, маса однієї при щитоподібної залози коливається від 0, 05 до 0,09 г. Найбільшим  органом тіла людини є шкіра, маса якої зазвичай становить до 18 % маси тіла людини. Найбільшу площу поверхні має легеня, в якій загальна площа альвеол складає понад 40 м. Найбільшу довжину має клубова кишка – 2,5-3,5 м. Найбільш об’ємним органом є шлунок, який  має об’єм 1,5 - 4 л. В осіб, які споживають велику кількість їжі і, особливо, рідини, місткість шлунку може досягати 5 -10 л.

В організмі людини постійно працюють пять органів:

 

1) головний мозок – забезпечує регуляцію всіх процесів;

2) серце – своїми скороченнями забезпечує рух крові;

3) легені – забезпечують газообмін між кровю капілярів і повітрям легеневих альвеол;

4) печінка – забезпечує безперервний процес жовчоутворення;

5) нирки – забезпечують безперервний процес сечоутворення.

 

Упродовж доби в організмі людини відбуваються такі зміни:

 

1) гине і відновлюється 1/75 кісткових клітин скелета;

2) гине і відновлюється 450 мільярдів еритроцитів, 22-30 мільярдів лейкоцитів та 270-430 мільярдів тромбоцитів;

3) гине і відновлюється 1/20 (5%) всіх покривних клітин тіла;

4) замінюється приблизно 25 г крові;

5) передсердя і шлуночки серця скорочуються 86 400 разів;

6) серце проштовхує від 10 до 70 тисяч літрів крові;

7) кров обертається по тілу 1,5-3 тисячі разів;

8) здійснюється 23 040 разів вдих і видих;

9) через легені проходить 11 520 літрів повітря;

10) поглинається 460 літрів кисню і виділяється 403 літри вуглекислого газу;

11) гине і відновлюється 50 % загальної кількості епітеліальних клітин шлунка і кишечника;

12) розщеплюється 125 г білків, 70 г жирів, 450 г вуглеводів, що супроводжується виділенням 12 600 Дж, або 3 000 ккал;

13) утворюється і виділяється з організму 1,3-1,5 літрів сечі;

14) утворюється 20 літрів шкірного сала;

15) на голові відмирає 100 волосин;

16) через легені випаровується 400 грамів води, а з потом виводиться 500-1000 грамів води.

Фізіологічні системи.                                                                                                                             

Органи, які виконують спільну функцію, об’єднуються у фізіологічні системи. В організмі людини розрізняють 9 систем органів:

              - нервова                                           - кровоносна

              - видільна                                          - ендокринна

              - дихальна                                         - статева

              - опорно-рухова                                - травна

              - система органів чуттів

Завдання.

Використовуючи текст підручника заповніть таблицю «Будова і функції систем органів»:

         Назва системи

Органи, з яких складається система

            Функції

 

 

 

 Усі органи і системи органів функціонують у тісній взаємодії. Це свідчить про те, що організм –  це єдине ціле.

    Одна з основних характеристик усього живого – здатність зберігати відносну динамічну сталість внутрішнього середовища. Цю властивість називають гомеостазом. Системні механізми гомеостазу забезпечуються взаємодією найважливіших регуляторних систем: нервової, ендокринної та імунної.

Закріпимо вивчене

Завдання1.

 «Мозаїка»

Розподіліть органи у відповідні системи:

печінка               вухо                       серце                   шлунок

нирки                 легені                    артерія                 трахея

кишечник           зуби                      язик                     вени

яєчник                сечовий міхур       глотка                  бронхи

око                     скелет                    матка                   скелетні м’язи

 Завдання 2.

Розв’яжи чайнворд:

 

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

Н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І

 

 

 

 

 

 

 

З

 

 

 

 

 

М

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                         

 1 - частина тіла, яка має певну форму і будову, виконує одну або кілька  специфічних функцій. 

2 – виникнення відмінностей між однорідними клітинами в процесі ембріогенезу. 

3 – сталість внутрішнього середовища організму. 

4 – найтвердіша тканина в тілі людини. 

5 – система, що об’єднує всі інші системи, регулює та узгоджує їх діяльність. 

6 – орган, який бере участь в процесах травлення, кровообігу, обміну речовин. 

7 – орган травної системи.                                                                                                8 – орган статевої системи, в якому розвивається плід. 

Підсумуємо!

Отже

Організм людини – складна біологічна система, яка має здатність до самовідновлення, самозцілення і самооздоровлення. І завдання кожної людини зберегти і не зруйнувати дані їй природою унікальні можливості. Із x століття дійшов до нас апокриф, в якому міститься заповідь про те, як бути здоровим: «Сини людські, ви забули, чиї ви діти. Ваша мати – Земля. І всі, хто живе на Землі, повинні жити за законами Природи. Здоров’я – це природний стан людини. Хвороба – це відповідь Природи на нерозумну поведінку людини ».

    Організм – цілісна система, в якій всі системи органів взаємопов’язані. І.П.Павлов писав: «Людина – найскладніша і найтонша система. Але для того, щоб насолоджуватись скарбами природи, людина повинна бути здоровою, сильною, розумною».

Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал з мого блогу та підручника - пр. 3, вивчити та виписати нові терміни та поняття; виконати завдання , що є на блозі та виконати  тестові завдання ст. 14, 15 підручника. 

 Виконані завдання надсилайте на Viber!

Всім успіху!

11 Клас

Тема. Поняття про адаптивну радіацію.
Опрацюйте матеріал презентацію та перегляньте відео до сьогоднішньої теми.



Відео:



Домашнє завдання:
Опрацювати теоретичний матеріал підручника - ст. 20-22, скласти конспект до теми, вивчити ключові поняття. Дайте відповідь на запитання 9 ст.23.