перекладач

середа, 21 грудня 2022 р.

Вітаю 6,8 та 9 клас!

Сьогодні 22 грудня 2022 р. 

6 Клас

Тема. Внутрішня будова листка. Видозміни листків.

Повтор вивченого.

  Біологічний диктант 

1.Листок – це .....

2.З яких частин складається листок? 

3.Залежно від числа листкових пластинок, листки поділяють на ......

4. Жилкування у листків буває .....

5. Листки розміщуються на стеблі ......

6. За формою листкової пластинки листки бувають ....

 "Пригадаймо"

 1. Які функції виконує листок?

 2. А чи  не пов’язані функції листків із їх внутрішньою будовою?

Саме на сьогоднішньому уроці ми це попробуємо з’ясувати. 

Вивчення нового матеріалу.

Опрацюйте матеріал запишіть нові поняття та терміни, замалюйте внутрішню будову листка та підпишіть його частини.

  Внутрішня будова листка тісно пов’язана з його функціями. “Зазирнімо” всередину зеленого листка. Листкова пластинка складається із клітин шкірки (епідермісу), м’якоті листка  та жилок.

Шкірка (епідерміс) утворена із одного шару щільно розташованих клітин і вкриває листок з обох сторін. Ці безбарвні та прозорі клітини , які дають можливість  променям сонця легко проникати всередину. Основна функція шкірки – захисна .Зовні  шкірка листка вкрита тонкою плівкою – кутикулою  (від латин. “ кутикула”  -  шкірка). Кутикула,  або восковий наліт  на листках  сприяє зменшенню транспірації. Іноді зовні стінки клітин інкрустовані кремнеземом (пшениця, осока),що надає їм міцність. Газообмін з навколишнім середовищем  та транспірації (випаровування) води рослиною забезпечують продихи, які звичайно розташовані на нижньому боці листкової пластинки. 

      Продихи – щілини, що утворені двома замикаючими, або продиховими       клітинами. Продихові клітини дрібні,  зелені, парні  і мають підковоподібну форму. Оболонки цих клітин потовщені нерівномірно:  внутрішня,  звернена до щілини,  товща , ніж протилежна.

Зміни тургору продихових клітин змінюють їхню форму, завдяки чому продихова щілина буває відкритою, звуженою або повністю закритою від умов навколишнього середовища. Так, вдень продихи відкриті, а вночі і в жарку суху погоду – закриті. Завдяки випаровуванню навколо рослини створюється особливий мікроклімат, необхідний для її нормальної життєдіяльності рослин.  Транспірація захищає листки від перегрівання. До того ж випаровування сприяє надходженню нової кількості води  в корінь і підняттю її по стеблу до листків, підтримуючи тим самим постійний рух  води по рослині.
Продихи розташовуються звичайно на нижньому боці листка (щоб  не засмічуватися та щоб не випаровувалася на сонці зайва волога) але бувають і на верхньому, іноді  вони розподілені більш-менш рівномірно по обидва боки (кукурудза), у водних рослин – лише на верхній поверхні листка. Кількість продихів на одиницю площі листка залежить від виду рослин , умов зростання. В середньому їх 100 – 300 на 1 мм2   поверхні , але може бути значно більше.
Рослини посушливих місць, а також в суху погоду випаровують більше води ніж в умовах підвищеної вологості. Випаровування води, крім продихів
регулюється захисними утворами на шкірці листка. Ці утвори:  кутикула,  опушення різними волосками тощо. У кактусів листки перетворені на колюч, а його функції виконує стебло.
Біологічним пристосуванням рослин до захисту від випаровування є листопад – масове опадання листків на холодний  або жаркий період року. В помірних зонах дерева скидають листки на зиму , коли корені  не можуть подавати воду із мерзлої землі,  а мороз висушує рослину. У тропіках листопад спостерігається в сухий період року.
При утрудненому випаровуванні у рослин спостерігається  гутація – виділення через водяні продихи крапель води. Це явище в природі спостерігається ранком,  коли повітря насичене водяною парою  або перед дощем.
Між верхньою і нижньою шкірочками листкової пластинки  розташовується   м’якоть (основна тканина) листка ( мал.1). Під верхньою шкіркою знаходиться один або кілька шарів великих прямокутних  клітин , які розміщені ніби стовпчики (стовпчасті клітини). Великі й овальні та зелені,  вони містять хлоропласти , у яких відбувається фотосинтез. Зелені клітини розташовуються біля поверхні  листа,  щоб отримувати більше світла. Клітини  нижніх шарів м’якоті листка нещільно прилягають одна до одної мають неправильну форму і містять менше хлоропластів (губчасті клітини). Проміжки між цими клітинами називаються міжклітинниками. Вони заповнені повітрям і водяною парою. Міжклітинники сполучені з продихами. Ці шари клітин виконують функції транспірації та газообміну.
М’якоть листка пронизана густою сіткою жилок (мал.1). .Жилки утворені з судин і ситовидних трубок,  які разом із механічною тканиною листка утворюють судинно-волокнистий пучок. Будова судинно-волокнистих пучків основних жилок листка типова , оскільки це є продовженням  їх із стебла,  але в міру галуження пучків спостерігається зменшення судин та ситоподібних трубок. Судинно-волокнисті пучки здійснюють постачання листка водою і розчиненими в ній  мінеральними речовинами , а  також виведення із листка органічних речовин,  які утворилися в процесі фотосинтезу. Крім того,  жилки виконують механічну роль.
 
 Цікаво знати!

1.    Листки петрушки, кропу використовують в кулінарній справі.

2.    Препарати з листків горіха волоського застосовують  проти золотухи, рахіту.

3.    Листки кропиви містять багато вітамінів, тому вони є добрим кормом для тварин – підвищують надої молока у великої рогатої худоби, несучість у курей. Відвари листя є добрими укріплювачами коренів волосся, а також відмінними добавками до салатів, зелених борщів.

4.    Листки мучниці використовують в медицині при хворобах нирок.

5.    Листки лавру, пижма звичайного використовують для ароматизації кулінарних і кондитерських виробів.

6.    Листки подорожника використовують в медицині як відкашлюючий препарат та при лікуванні фурункулів.

7.    Відвари листя полину гіркого використовують для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур, для фарбування тканин в синій, зелений та жовтий кольори.

8.    Із зелених листків чебрецю готують салати, приправи до мясних і рибних страв. Їх використовують також для ароматизації сиру, соусів, ковбас, кондитерських виробів, при засолюванні та маринуванні овочів. 

Видозміни листків.

Перегляньте відео про видозміни листків:


Закріпимо вивчене.

Завдання 1

Виконайте завдання за посиланням: https://learningapps.org/1982787 або за QR-кодом
Завдання 2
Виконайте завдання за посиланням: https://learningapps.org/2465059 або за QR-кодом
Домашнє завдання: опрацюйте матеріал розміщений на блозі або пр. 29 ст. 128, записати та вивчити нові терміни та поняття, замалювати внутрішню будову листка , підписати його частини та вивчити, виконати завдання розміщені на блозі або виконати завдання на ст. 123 в підручнику; Скласти кросворд використовуючи основні поняття і терміни з теми "Зовнішня та внутрішня будова листка".
Виконані завдання надсилайте на Viber!


8 Клас
Тема. Внутрішнє середовище організму.

Повторимо вивчене.

Завдання 1
Виконайте вправу за посиланням: https://learningapps.org/1227373 або за за QR-кодом

Вивчення нового матеріалу.

Які рідини належать до внутрішнього рідкого середовища організму?

Складають рідини, які взаємодіють між собою, і за допомогою яких в організмі відбуваються всі важливі фізіологічні процеси. До них належать: кров, лімфа, тканинна рідинна.

Кров рухається по замкнутих судинах і з клітинами тіла не контактує.           Тканинна рідина утворюється з рідкої частини крові. Лімфа утворюється з тканинної рідини. 

Кров - рідка сполучна тканина. В організмі дорослої людини міститься 5-6 л крові. Її обєм становить 6-8% маси тіла.

Склад крові:

* Плазма - 60%

* Формені елементи - 40%:

     - еритроцити;

   - лейкоцити;

     - тромбоцити.

Що таке плазма крові?

     Виконує роль міжклітинної рідини. Вона містить 91% води і 9% розчине-них в ній речовин: білків, вуглеводів, амінокислот, жирів, глюкози, гормонів, мінеральних солей, мікроелементів, вітамінів…

          Мінеральні речовини становлять 0,9%. Вони подані катіонами та аніонами: Na, K, Ca, Cl, HCO3, HPO4…

Тканинна рідина

Тканинна рідина – це сполучна ланка між кров’ю і лімфою. Вона є в міжклітинних просторах всіх тканин і органів. З цієї рідини клітини поглинають необхідні їм речовини і виділяють в неї продукти обміну. За складом вона близька до плазми крові, відрізняється від плазми меншим вмістом білка.

Лімфа

Лімфа – це безбарвна, майже прозора рідина. Вона відрізняється від плазми тим, що вміст білків в плазмі приблизно в два рази вище, ніж в лімфі. У лімфі, як і в плазмі крові, міститься фібриноген, тобто вона здатна до згортання. Лімфа, відтікає від різних органів тканин, має різний склад, так, наприклад, лімфа в лімфатичних судинах залоз внутрішньої секреції містить гормони. 

Факти про кров

Факт №1 У тілі людини, зокрема в крові, міститься понад 0,2 мг золота.

Факт №2 Один літр донорської крові може врятувати до 6 життів хворих людей.

Факт № 3 комари, серед всіх груп крові, надають перевагу першій.

Факт № 4 Вчені довели, що група крові є показником характеру людини.

Факт № 5 Понад 600 тис. літрів донорської крові приходить в непридатність щороку (термін її зберігання – 40 днів)

Факт № 6 У всьому світі донорська кров продається на відкритому ринку, і ця індустрія приносить 4, 5 млрд. доларів на рік.

Факт № 7 В організмі новонародженної дитини міститься не більше склянки крові.

Факт № 8 Літр чорного чорнила для принтерів коштує дорожче, ніж літр крові.

Факт № 9 П`ють кров лише самки комарів. Чоловічі особини, можна сказати, є «вегетеріанцями».

Факт № 10 Довжина кровоносних судин в тілі дорослої людини може досягати 160 тис. км.

Факт №11 За життя людини серце прокачує понад 175 млн. літрів крові.

Перегляньте відео до теми:


Завдання2
На основі переглянутої інформації відео, складіть кросворд або тестові запитання.

Домашнє завдання: опрацювати матеріал розміщений на блозі, записати та вивчити нові поняття та терміни, підготувати повідомлення про лімфу.

Виконані завдання надсилайте на Viber!


9 Клас

Тема. Статеві клітини.

Повторимо!

Дайте відповідь на запитання:

1.    Чому в ході еволюції виник мейоз?

2.    Скільки фаз виділяють у мейозі?

3.    Що спільного і відмінного між мітозом і мейозом?

4.    Яка найкоротша фаза мейозу?

5.    Яка перша та остання стадія мітозу? Які процеси відбуваються у них?

Вивчення нового матеріалу. 

Будова яйцеклітини та сперматозоїда.

Чоловічі статеві клітини хребетних сперматозоїди – зазвичай дуже малі та рухливі. Типові сперматозоїди мають шийку, голівку та хвіст. Головка майже цілком складається з ядра, вкритого  тонким шаром цитоплазми, спереду на голівці є гострий твердий горбик (акросома), який сприяє проникненню його в яйцеклітину, оскільки саме вона виробляє спеціальний фермент.. До складу шийки входить  цитоплазма, в якій є центріоль, мітохондрії та АТФ як джерело енергії для забезпечення його руху. Хвіст складається з тонких волокон – це орган руху. Швидкість  руху близько 30см/ годину.  

 


 Це цікаво!

• Після періоду дозрівання, що становить близько 64 днів, сперматозоїд може зберігатися в організмі чоловіка до місяця.

• В еякуляті вони здатні вижити в залежності від умов середовища (світло, температура, вологість) до 24 годин.

• У шийці матки, матці і маткових трубах сперматозоїди залишаються живими до 2-4 діб.

Жіночі статеві клітини хребетних яйцеклітини – нерухомі та, як правило, більші від сперматозоїдів ( 85тис. раз.) . Зазвичай вони мають кулясту або овальну форму й різну будову оболонок (зовні три оболонки : жовткова, прозора, зовнішня.) . Характерною рисою яйцеклітини є наявність у ній запасних поживних речовин у вигляді жовтка, необхідних для розвитку нового організму, наявність особливого поверхневого, кортикального шару цитоплазми і спеціальних оболонок, що покривають яйцеклітину. 

 


Опорна схема

Гамети

Функції

Особливості будови

1.Яйцеклітина

від 0,01 мм

до 23см.

 

  Передача спадкової                     інформації, забезпечення поживними речовинами

Мають кулясту, овальну форму, нерухомі або малорухомі, значно більші розміри ніж сперматозоїди . наявні оболонки (самостійне заповнення які саме?)

 

2. Сперматозоїд 70 мкм.

   

 Запліднення яйцеклітини , утворення зиготи

Рухливі клітини, які мають видовжену форму тіла. Будова: головка, шийка, джгутик.

 

 

В основі утворення статевих клітин лежить процес мейозу. Характерним для нього є зменшення числа хромосом і кількості ДНК удвічі. Це досягається за рахунок двох послідовних поділів з одноразовим подвоєнням числа хромосом . значення мейозу полягає у підтриманні сталості числа хромосом в усіх поколіннях організмів, які розмножуються статевим шляхом.

 Процес утворення статевих клітин називають ГАМЕТОГЕНЕЗОМ. 




Перегляньте відео до теми:


 Закріпимо вивчене.

Завдання 1


Виконайте завдання за посиланням:https://learningapps.org/2047548 або за  QR-кодом
Завдання 2
 
Виконайте завдання за посиланням:https://learningapps.org/16750468 або за QR-кодом
Домашнє завдання: опрацювати матеріал розміщений на блозі або пр. 30 ст. 164, записати та вивчити нові поняття та терміни; виконати завдання розміщені на блозі або тести на ст. 168-169, дати відповідь на запитання 6-10 ст. 169 підруч.

Виконані завдання надсилайте на Viber!







 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар