перекладач

середа, 3 травня 2023 р.

Вітаю 6, 8 та 9 клас!

Сьогодні 4 травня 2023 р.

6 Клас 

Тема. Сапротрофні  - цвілеві гриби, дріжджі; паразитичні.

Людина без знань однаково що гриб:

 хоч на вигляд і міцний, а за

 землю погано тримається.

Китайське прислів’я

- Чи дійсно гриби такі безпомічні?
Є серед грибів і справжні хижаки, які полюють на живих істот. Є гриби, які ловлять дрібних комах. Гриби-мисливці обзавелися клейкими наростами, мережами з безлічі кілець і іншими пристосуваннями для лову тварин.

Існують гриби, які харчуються гусеницями. Вони викидають спори, на відстань до 1 метра, які прилипають до тіла комахи. Спори поступово проростають в тілі жертви, знищуючи її.                         

Так, і в наших організмах живе величезна кількість грибів, багато з яких може викликати найнеприємніші захворювання.

Вивчення нового матеріалу.

Опрацюйте інформацію, занотуйте в зошит ключові поняття.

План роботи

1.Гриби паразити рослин: ріжки, сажкові гриби, фітофторабура іржа або іржасті гриби, борошниста роса, парша, трутовики.
2. Гриби-паразити людини .
3. Цвілеві гриби.
4. Дріжджі.
1. Гриби паразити рослин. 
   Ріжки, житні ріжки. Паразитичний гриб, уражає понад 170 видів дикорослих і культурних злаків. Спора гриба заражає зернівку і з неї утворюється так званий склероцій гриба. Збирають ріжки вручну під час жнив. 

Склероції містять дуже отруйні  алкалоїди, які викликають галюцинації, сильний біль у шлунку, судоми і смерть людини. У медицині препарати із ріжків застосовують в акушерсько-гінекологічній практиці для зупинки кровотечі у жінок після пологів.

   Сажкові гриби.  До них належать гриби, що паразитують на культурних і дикорослих рослинах родини злакових, осокових, гречкових, жовтецевих, лілійних та ін. Їх відомо близько 700 видів.

Злаки, уражені сажкою, врожаю звичайно не дають, бо колоски їх або зовсім або частково зруйновані і заповнені чорним пилом — спорами сажкового гриба. Спори сажки дрібні, їх дуже багато. От чому сажка може поширюватися надзвичайно швидко. Спори сажки здатні проростати і заражувати нові врожаї протягом 10 років. Колоски і волоті злаків, уражені сажкою, можна легко помітити в полі, бо колоски руйнуються, чорніють від спор, що скупчилися на них. Колоски набирають якби обгорілого вигляду, через що хвороба і. дістала назву «сажка».

На різних злаках паразитують певні види сажки, і тому, наприклад, спори сажки вівса не можуть заражувати ячмінь і т. д. Найбільш поширені: сажка вівса; сажка проса; сажка пшениці; сажка ячменю; пухирчаста сажка кукурудзи. Крім того, поширені:  тверда сажка пшениці; тверда сажка жита. 

   Фітофтора. Фітофтора розмножується нестатево, а саме зооспорами. Спори фітофтори зимують на заражених бульбах, особливо на тих, які залишилися в землі після збору врожаю, в купах бадилля, ґрунті або заражених рослинах і швидко поширюються в теплих і вологих умовах.(мал.1) Це може мати руйнівні ефекти, завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам.

Спори розвиваються на листках і поширюються від рослини до рослини, коли температура повітря вище 10 ° C, а вологість зберігається на рівні 75% і вище протягом двох або більше днів. Дощ може вимити заразу в ґрунт, де вони заражають молоді бульби. Інший спосіб розповсюдження — рознос інфекції вітром на багато кілометрів від джерела зараження.

Ранні стадії хвороби легко можуть бути не помічені, до того ж не всі рослини уражаються одночасно. Ознаки захворювання включають появу темних плям на листових пластинах і стеблах рослини. У вологих умовах зі зворотного боку листя з'являється білий пухнастий наліт спороношення патогена, і вся рослина може бути знищеною. У заражених бульбах з'являються сірі або темні ділянки, які під шкіркою мають червонувато-коричневий колір.

   Іржасті гриби. Іржасті гриби - облігатні фітопаразити з вузькою спеціалізацією. Назва їхнього порядку пов'язана з наявністю у спорах грибів пігменту, близького за хімічним складом до каротину (з лат.: uredo - іржа). Уражені рослини вкриваються подушечками (пустулами) різних відтінків рожевого або червоно-бурого кольорів, тому і хвороби, що спричинюють ці гриби, отримали назву іржасті. В іржастих грибів складний цикл розвитку. Характерним для них є декілька послідовних спороношень, що закінчуються утворенням зимуючих спор.

Бура листкова іржа – найпоширеніша       з усіх видів іржі.Вражає злакові рослини. Хвороба проявляється в основному на верхньому боці листків у вигляді іржасто-бурих подушечок, заповнених спорами гриба. Листки сприйнятливих сортів можуть повністю покриватися іржастими пустулами, що призводить до їхнього скручування і передчасного відмирання.

Процес зараження рослин збудником бурої іржі відбувається лише в краплині води і починається з проростання урединіоспор шляхом утворення ними росткових трубок. Інфекційний гіф проникає у тканину рослини-господаря через тканинні продихи. 

    Борошни́ста роса́ — хвороба рослин, спричинювана паразитними грибами одини борошнисторосяних . Характеризується утворенням на уражених частинах рослин (листках, стеблах, плодах) грибниці у вигляді білих або сіруватих борошнистих нальотів. Найбільш відомими є борошниста роса аґрусу, винограду, борошниста роса дуба, інших рослин. Уражені листки деформуються, засихають і обпадають. На нестиглих ягодах наліт легко стирається, пізніше він стає темно-бурим, повстяним. Уражені ягоди перестають рости, засихають і обпадають. У пагоні уражуються верхівки приросту, ріст їх припиняється, верхівки скривлюються, засихають, стають коричневими, пізніше чорніють.

   Трутовики. Трутовики або трутові гриби - група грибів, що оселяються на стовбурах дерев, тому їх називають руйнівниками деревних насаджень, особливо лісових.                                

Гриби-трутовики за зовнішнім виглядом нагадують копита тварин. Але це лише плодові тіла, а сама грибниця знаходиться в стовбурі. Щоб зрозуміти живий гриб-трутовик чи вже завмер і не росте, можна дізнатися за зовнішнім виглядом: якщо по краю плодового тіла інтенсивно утворюються численні крапельки рідини, він живий і трубчастий шар ще наростає. Їхні розміри можуть досягати, навіть, 450 см у діаметрі. Це багаторічні організми . Існують і однорічні види грибів-трутовиків, але вони тонкі, шкірясті, інколи пробкові і невеликі за розміром.  Лісове господарство щодо цих грибів-паразитів притримується різних точок зору. По-перше, вони руйнують цінні деревні породи. По-друге, якби не вони, то ліси були б захаращені стовбурами мертвої деревини, сучками, пнями. А ці гриби допомагають їх розкладати і завдяки цьому приймати участь у колообігу речовин на планеті.

   Парша. небезпечна хвороба рослин, що викликається переважно мікроскопічними патогенними грибами (інколи актиноміцетами і бактеріями) і що характеризується поразкою поверхневих тканин листя, плодів, квіток, втеч, бульб, коренеплодів. Виявляється у вигляді лущення кутикули або шкірки, утворення плям, виразок, пустул або бородавочок. Найбільш  шкідлива парша яблуні і груш.

2. Хвороби людини, викликані грибами:

— парша — гриб ахоріон (оселяється на волосяній поверхні голови);

— стригучий лишай — гриб трихофітон;

— пліснявка (у немовлят) — дріжджовий гриб — сидіум;

— кандидоз (молочниця) — викликається грибком кандиди.

Також пропоную переглянути відео:



3. Представники цвілевих грибів.

Опрацюйте самостійно текст підручника ст. 234-238 пр.52; складіть опорний конспект в зошиті «Різноманітність цвілевих грибів.»

4. Дріжджі.

Дріжджі - одноклітинні нерухомі організми овальної або витягнутої форми, завбільшки 8-10 мкм. Об'єднує близько 1500 видів. Живуть дріжджі в рідких або напіврідких субстратах, в яких багато органічних речовин. Поширені на рослинах (на субстратах, багатих глюкозою, у нектарі квітів, на поверхні солодких плодів), у ґрунті. Дріжджові клітини нерухомі і мають овальну форму. Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю, провокуючи при цьому характерні зміни в навколишньому середовищі. Розмноження дріжджів здійснюється брунькуванням (поділом). Можливий і статевий шлях розмноження. Зигота, яка при цьому утворюється, трансформується в «сумку», в якій містяться 4-8 спори. У одноклітинному стані дріжджі здатні здійснювати вегетативне розмноження. Так, можуть брунькуватися спори або зиготи.

   Багато видів (але не всі) здатні до спиртового бродіння (пивні, винні дріжджі). Деякі види використовуються для виготовлення молочних продуктів (кефір, кумис та ін.)   

Цікава інформація!

     «Чайний гриб". Напевно, багато хто з вас тримав чи тримає цього гриба вдома. Його заливають слабким розчином солодкого чаю і через кілька (7-8, або менше) днів, залежно від розмірів гриба і кількості рідини, отримують приємний газований кисло-солодкий  напій, який добре втамовує спрагу, поліпшує обмін речовин і зміцнює захисні сили організму. Чайний гриб є симбіотичним організмом, поєднанням дріжджів та оцтовокислих бактерій. Настій гриба знижує артеріальний тиск і рівень холестерину в крові, регулює діяльність травного каналу, має антибіотичні, протизапальні та знеболювальні властивості. Настоєм гриба добре полоскати горло при ангіні та застудних захворюваннях.

Виконайте завдання на відповідність:

— руйнують деревину- …

— псують мастила, книжки, тканини, папір, шкіряні вироби, спричиняють корозію металлу- …

— спричиняють псування харчових продуктів- …

— призводять до втрати врожаю- …

— викликають захворювання людини і тварин, рослин- …  .

— Наведіть приклади грибів до кожного пункту конспекту(використовуючи матеріал підручника).

Домашнє завдання: опрацювати матеріал та завдання на блозі та пр. 52-53 підручника, створити конспект, вивчити ключові поняття з теми; скласти кросворд по даній темі.

Виконані завдання надсилайте на Viber!

Біологія 8 клас
Тема: Профілактика захворювань ендокринної системи.
Проект: "Йододефіцит в організмі людини, його наслідки та профілактика."

Хід роботи

Пригадуємо!
1.     Як здійснюється гуморальна регуляція діяльності організму людини?
2.     Як називаються речовини, які виробляють ендокринні залози?

3.     Які функції виконують гормони?

Завдання!

1              Згрупувати залози:
А Залози зовнішньої секреції 
Б Залози внутрішньої секреції
В Залози змішаної секреції
1)    гіпофіз;  2) підшлункова;  3) надниркові;  4) статеві;  5) слинні; 
6) потові;  7) щитоподібна;  8) вилочкова;  9) слізні; 10) епіфіз.

1        Привести у відповідність регуляторну систему і характерні їй властивості:
Анервова система              1. швидка передача сигналу на значні відстані              Б ендокринна система        2. дія системи тривала
                                            3  має малу швидкість поширення
                                            4  дія на орган чи систему органів короткочасна

  Побудуйте схему  «Регуляція діяльності ендокринної системи»

 Памятаєте, в казці «Про Білосніжку…» , зла мачуха на очах падчерці перетворюється у відьму – ніс загострився, очі вилізли з орбіт, лице і шия набрякли, мачуха стала трястися.
    Чи можуть бути схожі перетворення в реальному житті?
     Порушення діяльності якої із систем може призвести до вище описаних відхилень?

Вивчення нового матеріалу.

Захворювання ендокринної системи.
 Порушення діяльності ендокринної системи може бути спричинене:
-         Збільшенням продукування гормонів і називається – гіперфункція
-         Зменшенням вироблення гормонів – гіпофункція.
Які ж хвороби розвиваються при порушенні роботи ендокринної системи?

Залоза внутрішньої секреції
             
             Гіперфункція

        Гіпофункція
Гіпофіз
Надмірне виділення ростових гормонів призводить до розвитку гігантизму або акромегалії ( надмірного розростання окремих частин тіла)
Недостатнє виділення ростових гормонів призводить до розвитку карликовості й затримки статевого розвитку
Щитовидна залоза
Приводить до розвитку базедової хвороби. Виражається в загальному підвищені інтенсивності обміну речовин, при цьому дуже часто залоза розростається (утворюється зоб). Спостерігаються тремтіння пальців, прискорення серцебиття і схуднення.
Призводить до розвитку хвороби  мікседеми (у дорослих), яка супроводжується набряком шкіри, випаданням волосся, кволістю, сонливістю.
У дітей – кретинізм, який проявляється значним відставанням у фізичному та розумовому розвитку.


Паращитовидна залоза
У кістках скелета утворюються порожнини, збільшується ламкість кісток, часто утворюються камені в нирках
Знижується вміст кальцію в крові, спостерігаються судомні скорочення мязів
Підшлункова залоза

Нестача інсуліну призводить до розвитку цукрового діабету, який характеризується підвищенням рівня глюкози в крові, настає тяжке схуднення, отруєння продуктами неповного розпаду вуглеводів.
Кора надниркових залоз
Спостерігаються надмірне відкладання жиру на тулубі, зміну форми обличчя, підвищення артеріального тиску, ламкість кісток
Розвивається Аддисонова хвороба. Спостерігається схуднення, розвиток бронзового забарвлення шкіри, зниження артеріального тиску, порушення водно-сольового обміну

Причини розвитку захворювання ендокринної системи.
·        Першим і найважливішим фактором є екологічний стан навколишнього середовища. Будь-які забруднення повітря, води і землі різними видами отрут, солей важких металів залишають свій негативний слід на здоровя людини і зокрема на його ендокринну систему.
·        Шкідливі звички людини – куріння і алкоголь. Це відбувається із-за смол, які знаходяться в сигаретах, і етилового спирту, які потрапляючи в організм, завдають шкідливого впливу на стінки клітин всіх органів, у тому числі й ендокринним залозам.
·        Незбалансоване харчування також є чинником захворювання. Нестача мікроелементів і вітамінів призводить до збою в системі гормонів, і отже, негативно позначається на якості роботи всієї ендокринної системи організму.
Психологічні травми, стрес, різні неврози несприятливо позначаються на нервовій та імунній системах. Внаслідок перенесених інфекційних або вірусних захворювань настає дебют хвороб ендокринної системи.

Узагальнимо вивчене!
На основі здобутих знань, давайте  створимо Памятку «Профілактика захворювань ендокринної системи».
Наприклад:
·        Своєчасне лікування наявних інфекційних та інших захворювань, які можуть послужити поштовхом для розвитку патологічного процесу в будь – якій залозі ендокринної системи.
·        Знизити вплив на організм різних токсичних речовин.
·        Дотримуватися збалансованого і раціонального харчування.
·        Дотримуватися здорового способу життя без шкідливих звичок.
 Все це може допомогти збалансувати показники вироблення гормонів, необхідних для нормального функціонування організму.
  При появі перших симптомів захворювання необхідно відразу ж звернутися за консультацією до ендокринолога. Адже тільки своєчасне звернення до фахівця допоможе попередити розвиток хвороб.

Розвязання біологічних задач. 
А) Молодий організм росте занадто швидко і досяг висоти двох метрів. Визначте захворювання, при гіпо – чи гіперфункції якого гормону та якої залози проявляється хвороба?

Б) Людина відчуває постійну спрагу, різко худне. Рівень глюкози в крові підвищений. З’являється цукор в сечі. Визначте захворювання, при гіпо – чи гіперфункції якого гормону та якої залози проявляється хвороба? 


В) У людини підвищений артеріальний тиск, посилюється збудливість нервової системи, виникає дратівливість і швидка стомлюваність, щитовидна залоза збільшена. Визначте захворювання, при гіпо – чи гіперфункції якого гормону та якої залози проявляється хвороба?

Г) У людини глибоке дихання, підвищена температура тіла, збільшується сила і частота серцевих скорочень. Організм готується до швидкої відповіді на можливу небезпеку. Визначте захворювання, при гіпо – чи гіперфункції якого гормону та якої залози проявляється хвороба?           

Д) У людини непропорційно збільшені розміри нижньої щелепи, кистей і стоп. Кістки продовжують рости. Визначте захворювання, при гіпо – чи гіперфункції якого гормону та якої залози проявляється хвороба?

Домашнє завдання: 

опрацювати параграф 52, вивчити нові терміни та поняття; створіть проект: "Йододефіцит в організмі людини, його наслідки та профілактика."

Всім успіхів!

Спілкуємося з допомогою Viber!


9 Клас

Тема. Узагальнення знань з теми "Надорганізмові біологічні системи."

Контрольна робота


Початковий рівень (3 бали). Виберіть одну правильну відповідь

1. Першою ланкою ланцюгів живлення в біогеоценозах є:
    А) продуценти;                                  В) консументи І порядку;
    Б) редуценти;                                     Г) консументи ІІ порядку.
Укажіть біотичний екологічний фактор.
     А) атмосферний тиск;
     Б) взаємодія між особинами у популяції;
     В) газовий склад повітря;
     Г) господарська діяльність людини.
3. Укажіть природноохоронний об’єкт, який створено з метою збереження в природному стані найтиповіших природних комплексів біосфери та здійснення моніторингу.
    А) заказник природи;                            В) біосферний заповідник;
    Б) природний заповідник;                     Г) національний природний парк.
4. Установіть послідовність біологічних систем, які перебувають на різних рівнях організації живого, починаючи з найнижчого.
    А) молекула;                                      В) біосфера;
    Б) клітина;                                         Г) організм.
5. Зазначте органели, спільні для клітин прокаріотів та еукаріотів:
А) ядро; Б) рибосоми; В) ендоплазматчна сітка; Г) мітохондрії.
6. Зазначте, чим ціанобактерії відрізняються від інших бактерій:
А) наявністю ядра; Б) наявністю мітохондрій; В) здатністю до фотосинтезу; Г) наявністю хлорофілу.

Середній рівень (3 бали). Установіть послідовність етапів

7.   Визначте послідовність розвитку груп організмів у еволюційній філогенії:
А  одноклітинні водорості;
Б   археї;
В   бактерії;
Г   одноклітинні твариноподібні;
Д   рослини;
Е   тварини;
Є   гриби.
1
2
3
4
5
6
7


Виберіть декілька правильних відповідей
8.       За допомогою яких ознак можна охарактеризувати бактерії? 

А) мікроскопічні одноклітинні організми;
Б) у цитоплазмі наявні рибосоми та нуклеоїд;
В) без’ядерні організми;
Г) вихідними предками бактерій є археї;
Д) клітинна стінка містить полісахарид муреїн;
Е) серед бактерій є аеробні та анаеробні організми;
Є) наявні мембранні органели.

Достатній  рівень (3 бали). Установіть відповідність

9.  Установіть відповідність між науками та характеристикою груп організмів, які вони вивчають:
1 вірусологія
2  ботаніка
3  зоологія
4  мікологія
5  бактеріологія
А особливий клас інфекційних агентів, які є низькомолекулярними білковими частинками без нуклеїнової кислоти
Б  неклітинні форми життя, які є внутрішньоклітинними абсолютними паразитами
В   група мікроскопічних, одноклітинних організмів, у яких немає ядра та мембранних органел
Г  багатоклітинні еукаріотичні організми, найзагальнішими особливостями яких є пластиди, фотоавтотрофне живлення та прикріплений спосіб життя
Д неклітинні форми життя, які являють собою низькомолекулярну одноланцюгову кільцеву РНК, що не кодує білків
Е    багатоклітинні еукаріотичні організми, найзагальнішими особливостями яких є хемогетеротрофне живлення та активний рух
Є  багатоклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми, найзагальнішими ознаками яких є осмотичне живлення та прикріплений спосіб життя.
10. Дайте визначення термінам:
Біотичні фактори – це ____________________________________________ .
Продуценти – це _________________________________________________ .
Пріони – це  ____________________________________________________

    Високий рівень (3 бали). Дайте відповідь на одне із запропонованих запитань.

11. Поясніть, як впливає антропогенний фактор на екосистеми.
12. Чому абсолютно ізольована екосистема здатна існувати коротких період часу?

Домашнє завдання: виконати контрольну роботу та надіслати для перевірки.

Виконані завдання надсилайте на Viber!


Немає коментарів:

Дописати коментар