перекладач

понеділок, 1 травня 2023 р.

Вітаю 8 та 11 клас!

Сьогодні 2 травня 2023 р.

 Біологія 8 клас

Тема: Ендокринна система. Залози внутрішньої та змішаної секреції.
Хід роботи
Складна будова людського тіла ще в стародавні часи викликала захоплення вчених. Протягом багатьох століть вони безуспішно намагалися знайти «верховного головнокомандувача», який керував організмом. Того, хто керує всіма життєво важливими функціями і координує роботу окремих клітин, органів і систем органів. Нарешті титул правителя в суверенному королівстві організму відійшов до мозку — головного і спинного. Але при кожному королі зазвичай існує таємний радник, влада якого є дуже великою. Цим сірим кардиналом, який тримається в тіні, є ендокринна система. Ендокринна система так ретельно зберігала свої секрети, що була відкрита вченими тільки на початку ХХ ст. І сьогодні ми дізнаємося, яку ж роль ця система відіграє в організмі кожного із нас.
Але, перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, я пропоную вам з’ясувати, з яким поняттям ви можете ототожнювати поняття «Ендокринна система». Ендокринну систему схематично відображено у вигляді планети. До даного поняття необхідно підібрати терміни, визначення, значення, що асоціюються з ним.
1.    Залози
2.    Гормони.
3.    Щитоподібна залоза.
4.    Гормони.
5.    Яєчник.
6.    Яєчко.
7.    Інсулін.
8.    Цукровий діабет.
9.    Гормональний збій.
10.  Гіпофіз.

Вивчення нового матеріалу.
-   залози зовнішньої секреції - це залози, які ви­діляють через протоки свої секрети на поверхню тіла або в порож­нини тіла та органів (наприклад, слинні, потові, сальні, шлункові, молочні, слізні, кишкові);
-   залози внутрішньої секреції це залози, які виділяють гормони у
внутрішнє середовище й не ма­ють вивідних шляхів. До цієї групи належать гіпофізепіфіз, щитоподібна, при- щитоподібні , вилочкованадниркові залози;
-   залози змішаної секреції - залози, які виділяють як секрети, так і гор­мони. Це підшлункова й ста­теві залози: яєчники та яєчка.
Питання:
         1. Дати назви типів залоз.
         2. Охарактеризувати залози зовнішньої секреції.
3. Охарактеризувати залози внутрішньої секреції.
4. Охарактеризувати залози змішаної секреції.
5. З яких залоз складається ендокринна система?
ЕНДОКРИННА СИСТЕМА - сукупність залоз, що утворюють гормони та забезпечують ендокринну регуляцію. Ендокринна систе­ма людини бере участь у гуморальній регуляції, забезпечує збережен­ня гомеостазу в змінних умовах середовища, регулює ріст, розвиток, розмноження організму. Разом з імунною системою формує та під­тримує імунітет, з нервовою - здійснює регуляцію діяльності органів, психічну діяльність, емоційну реакцію.
Завдання  1: охарактеризувати ендокринні залози: гіпофіз, епіфіз, щитоподібна залоза; підшлункова залоза.
Завдання  2: охарактеризувати ендокринні залози: паро щитоподібні залози, надниркові залози, тимус; статеві залози.(параграф 51)
Дані занесіть до таблиці:
Характеристика залоз ендокринної системи
№ з/п
Назва залози
Місце розташування
Гормони
Роль у функціонуванні організму





ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ
Гіпофіз - ендокринна залоза, розта­шована при основі головного мозку. Це невелика залоза, маса якої до­сягає 0,5 г. У гіпофізі розрізняють три частки: передню, проміжну та задню. Кожна з них продукує гормони з різними функціями. Передня частка гіпофіза виробляє гормо­ни, які регулюють ріст людини (гормон росту) та впливають на діяльність інших ендокринних залоз (тропні гормони). Середня частка виробляє меланотропін, який сприяє синтезу меланіну й зумовлює колір шкіри. Задня частка гіпофіза синтезує гормони, - вазопресину й окситоцину. Вазопресин змен­шує виведення сечі, підвищує кров'яний тиск, а окситоцин сти­мулює діяльність молочних залоз у період вигодовування немовлят.
Епіфіз - це ендокринна залоза, що розви­вається як виріст проміжного мозку. Маса його в дорослої людини - 100-200 мг. В епіфізі синтезується гормон мелатонін, який запобігає перед­часному статевому розвитку, бере участь у біологічних ритмах організ­му та ін.
Щитоподібна залоза - ендокринна залоза, розташована на передній поверхні щитоподібного хряща гортані. Вона прикріплюється до трахеї й гортані щільною волокнистою тканиною й складається з правої й лівої часток, з'єд­наних перешийком. Це непарна й найбіль­ша з ендокринних залоз, маса якої близько 30-60 г. Щитоподібна залоза виділяє йодо- вмісні гормон тироксин. Тироксин стимулюють ріст і розвиток органів і тканин, особливо кісткової та нервової тканин. Крім того, він прискорює обмін речовин і виділення енергії.
Прищитоподібні залози - це ендокринні залози у вигляді малень­ких тілець, занурених у тканину щитоподібної залози. Прищитоподібні та щитоподібна залоза вкриті спільною волокнистою капсу­лою. Загальна маса цих найдрібніших залоз - близько 0,3 г. Клітини прищитоподібних залоз синтезують паратгормон, який регулює обмін Кальцію.
Тимус - ендокринна залоза, розташована за грудиною. Ця непарна залоза складається із залози­стих клітин, які утворюють дві частки, що нагадують вилочку. Маса й розміри залози змінюються з віком. Тимус відіграє основну роль у розвитку клітинного імунітету. Основним гормоном залози є тимозин, який впливає на диферен­ціацію Т-лімфоцитів.
Надниркові залози - парні ендокринні залози, розташовані над нирками. Надниркові залози складаються з двох шарів: зовнішньо­го коркового і внутрішнього мозкового, які функціонують незалежно один від одного. У дорослої людини маса наднир- ників досягає 10-14 г. Корковий шар виробляє гормони кортикосте­роїди, які регулюють водно-сольовий обмін та обмін білків, жирів і ву­глеводів. Мозковий шар виділяє гормони адреналін та норадреналін, що забезпечують негайну мобілізацію ресурсів організму, активізацію функцій органів, спрямовану на виживання організму в стресових си­туаціях.
ЗАЛОЗИ ЗМІШАНОЇ СЕКРЕЦІЇ - це залози, що утворюють се­крети та гормони. До них належать підшлункова залоза та статеві залози.
Підшлункова залоза - залоза змішаної секреції, яка виробляє травний сік (зовнішня секреція) та гормони (внутрішня секреція). Ця травна залоза розташована позаду шлунка, складається з головки, тіла і хвоста. Підшлункова залоза має вигляд видовженої пірамідки завдовжки 20 см. Гормони підшлункової залози - інсулін і глюка­гон - регулюють обмін вуглеводів.
Статеві залози - це залози змішаної секреції, які виробляють ста­теві клітини (зовнішня секреція) й статеві гормони (внутрішня се­креція). Чоловічими статевими залозами людини є яєчка, а жіночими - яєчники. Статеві залози разом з продукцією сперматозоонів і яй­цеклітин виділяють у кров статеві гормони - андрогени й естрогени. Обидві групи гормонів утворюються як у чоловічих, так і в жіночих статевих залозах. Однак у чоловіків переважають андрогени, а в жі­нок - естрогени. Найактивнішими серед андрогенів є тестостерон, а се­ред естрогенів - естрадіол та прогестерон. Статеві гормони починають вироблятися ще в зародковому періоді, вони контролюють утворення й ріст усіх органів чоловічої та жіночої статевих систем, визначають тип статури й особливості будови кістково-м'язового апарату. У період статевого дозрівання вони відповідають за формування вторинних ста­тевих ознак, впливають на ріст, обмін речовин, фізичний і психічний розвиток.
Представлення результатів роботи та перегляд презентації з характеристики залоз ендокринної системи.

Ми з вами ознайомилися з залозами ендокринної системи, визначили їх значення для організму людини. Давай те ще раз дамо їм назви та визначимо, які гормони вони виробляють. 

          Вправа «Третій зайвий»
Визначте «зайвий» термін з переліку та вкажіть, за якими ознаками був зроблений вибір.
1. Епіфіз, статеві залози, щитоподібна залоза. 
2. Статеві залози, підшлункова залоза, надниркові залози. 
3. Слинні залози, потові залози, гіпофіз. 
(поясніть, чому ви зробили такий вибір)
С початку уроку ми постійно з вами  пригадували термін «гормони», але чомусь не записували його визначення. Чому ми це робили?
Запишимо.
ГОРМОНИ - це біологічно активні речовини залоз внутрішньої се­креції, що здійснюють ендокринну регуляцію.
Гормони регулюють обмін речовин та енергії (тироксин, інсулін), процеси росту й розвитку органів (гормон росту), статеве дозрівання й розмноження (статеві гормони), психічні явища (ендорфіни), реакцію організму на стресові ситуації (адреналін).
Питання:
         1. Дати визначення гормонів.
2. Розкрити основні функції гормонів.
На останок перегляньте ось таку казку про ендокринну систему:

А тепер давайте підсумуємо. Я пропоную  вам продовжити речення:
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…
У мене вийшло …
Я зміг
Домашнє завдання: опрацювати параграф 51; визначити та законспектувати основні властивості гормонів. Створити  та надіслати презентацію на тему: «До яких наслідків призводить порушення діяльності ендокринних залоз».
(можна на аркушах А4 або на листках в клітинку, а можна і в електронному вихляді)
Спілкуємося через Viber!

11 Клас

Тема1. Сучасна біотехнологія та її основні напрямки. 
Тема2.Застосування досягнень молекулярної генетики , молекулярної біології та хімії у біотехнології.

Тема1.

Хід роботи

Біотехнологія – комплекс наук, технічних засобів, методів, спрямованих на одержання і використання клітин мікроорганізмів, тварин і рослин, а також продуктів їхньої життєдіяльності у промисловості.


1.    Опрацюйте інформацію щодо напрямків сучасної біотехнології

 

Основні завдання досліджень:

·       Розроблення наукових основ створення нових біотехнологій за допомогою методів молекулярної біології, генетичної та клітинної інженерії.

·       Одержання й використання біомаси мікроорганізмів і продуктів мікробіологічного синтезу.

·       Вивчення фізико-хімічних та біохімічних основ біотехнологічних процесів.

·       Використання вірусів для створення нових біотехнологій.

 

Основні напрямки досліджень:

·       Клітинна інженерія – культивування клітин і тканин вищих організмів.

·       Генна інженерія – перебудова генотипу за рахунок вбудовування або виключення певних генів.

·       Мікробіологічна промисловість – виробництво біологічно активних речовин.

·       Інженерна ензимологія – використання ферментів мікробного, рослинного і тваринного походження в біохімічних процесах.

·       Екологічна інженерія – використання біофільтрів на очисних спорудах.

 

2.    Допрацюйте інформацію щодо сучасних галузей біотехнології

 

1)    Нанобіотехнологія - 

2)    Цитотехнологія - 

3)    Гістотехнологія - 

4)    Ембріотехнологія - 

5)    Біотехнологія культивування організмів - 

6)    Біоінженерна технологія - 

 

За допомогою біотехнології здійснюються:

·       одержання харчових продуктів (наприклад, кефірів, йогуртів, сухого молока, хліба, соків);

·       отримання сортів рослин (наприклад, виведення сортів пшениці призвело до «зеленої революції» в Мексиці, створення сортів рису з вегетаційним періодом 120 днів значно поліпшило рівень життя населення Азії);

·       отримання лікарських препаратів (наприклад, вакцин, антибіотиків, вітамінів, ферментів за допомогою грибів й бактерій);

·       діагностика спадкових хвороб людини (наприклад, технології культивування лімфоцитів, діагностика ембріона на ранній стадії внутрішньоутробного розвитку, створення тест-систем для генної діагностики);

·       розробка безвідходних технологій для очищення середовища (наприклад, використання бактерій для розкладу штучних полімерних матеріалів чи пестицидів);

·       створення технологій отримання енергії (наприклад, використання метанобактерій для отримання біогазу, створення пального із цукрової тростини чи кукурудзи);

·       отримання кормів для поліпшення умов вирощування сільськогосподарських тварин (наприклад, дріжджові гриби синтезують кормові білки із парафінів нафти);

·       створення засобів догляду й захисту рослин (наприклад, створення бактеріальних добрив і біогумусу);

·       створення тварин-біореакторів, що виробляють речовини для лікування хвороб (наприклад, корів чи кіз, які даватимуть з молоком білок для лікування інсультів). 

3.Перегляньте відео про трансплантацію органів і тканин людини за посиланням .


1.    4.Опрацювати інформацію щодо генетично модифікованих організмів

 Генетично модифікований організм (ГМО)організм, генотип якого було змінено за допомогою методів генної інженерії. Генетична модифікація відрізняється від природного та штучного мутагенезу саме направленою зміною генотипу. При цьому генетичний матеріал переносять з одного організму в інший, використовуючи технологію рекомбінантних ДНК. Якщо при цьому ДНК, яку переносять, походить з іншого виду, отримані організми називають трансгенними.

Основні етапи створення ГМО:

·       отримання ізольованого гена.

·       уведення гена у ДНК-вектор.

·       перенесення вектора з геном в організм, що модифікують (процес трансформації).

·       експресія генів у трансформованій клітині.

·       відбір (селекція) трансформованого біологічного матеріалу (клону) від нетрансформованого.

 

Приклади генетично модифікованих організмів





1.    5.Опрацювавши інформацію з додаткових джерел тезово визначити можливі наслідки «за» і «проти» використання та впровадження ГМО

«За ГМО»:--------------------------------------------------------------------------------------------------

«Проти ГМО»: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Тема2

Хід роботи

1.Опрацюйте інформацію про генетично модифіковані організми у відеофрагменті:

1.    Опрацювати інформацію щодо досягнень молекулярної генетики, молекулярної біології та біохімії у біотехнології

 

Молекулярна генетика – це галузь біології, що вивчає молекулярні основи спадковості й мінливості живих організмів і вірусів. Найголовнішими досягненнями молекулярної генетики, що застосовуються в біотехнології, є закономірності організації та збереження генетичного матеріалу (хімічна природа гена, штучний синтез гена, механізми реплікації й репарації ДНК). Молекулярна генетика стала теоретичною основою генної інженерії, метою якої є створення генетичних структур та організмів з новими комбінаціями спадкових ознак.

До найважливіших методів молекулярної генетики, що їх використовують у генній інженерії, належать:

·       метод гібридизації ДНК з використанням ДНК-зондів – визначення фрагментів ДНК або РНК з певною генетичною інформацією за допомогою одноланцюжкових комплементарних фрагментів ДНК (ДНК-зондів);

·       методи секвенування генів – встановлення послідовності нуклеотидів у молекулах ДНК;

·       метод полімеразної ланцюгової реакції – збільшення кількості фрагментів ДНК у біологічному матеріалі;

·       метод генетичних маркерів – ідентифікація фрагментів ДНК за допомогою специфічних нуклеотидних послідовностей з відомою первинною структурою;

·       методи перенесення генів за допомогою вірусних векторів або плазмід.

Для отримання генів, їх поєднання з векторами (плазмідами або вірусами) в генетичній інженерії використовують ферменти:

·         ревертази (ферменти, що каталізують синтез нитки ДНК на матриці іРНК),

·         рестриктази (ферменти, що розрізають нуклеотидні послідовності в певних місцях),

·         лігази (ферменти, що з'єднують нуклеотидні послідовності).

Отже, досягнення молекулярної генетики дають змогу отримувати гени й переносити їх з метою конструювання клітин й організмів зі зміненою спадковою інформацією.

Молекулярна біологія – галузь біології, що вивчає біологічні процеси на рівні біополімерів – нуклеїнових кислот і білків та їх надмолекулярних структур. Для біотехнології фундаментальне значення мають такі досягнення цього розділу, як встановлення механізмів реалізації генетичної інформації, біосинтезу білків, мембранного транспортування, ферментного каталізу, а також вивчення регуляторних механізмів цих процесів.

Молекулярна біологія разом з молекулярною генетикою стали фундаментом для клітинної інженерії, мета якої – створення нових клітин та отримання тканин, органів й організмів з клітинного матеріалу.

Основними методами молекулярної біології, що їх застосовують у біотехнології, є:

·       метод соматичної гібридизації – поєднання соматичних клітин різних тканин або організмів для отримання нових комбінацій ознак;

·       метод культури клітин (тканин) – виділення й перенесення клітин з організму на поживні середовища для отримання генетично однорідних популяцій клітин;

·       метод клонування організмів – отримання із застосуванням нестатевих способів розмноження клонів, що складаються з генетично однорідних клітин. Основою клонування є явище тотипотентності – здатність однієї клітини багатоклітинного організму давати початок цілому новому організму шляхом поділу. Технологія пересаджування ядер соматичних клітин в яйцеклітину, з якої власне ядро було вилучене, й наступне вирощування та отримання організму набуло широкого застосування як соматичне клонування (наприклад, клонування вівці Доллі). У клітинній інженерії розрізняють ще ембріональне клонування, за якого донорами ядер є морули або бластоцисти (наприклад, отримання й клонування химерних мишей).

Отримання клітин і клітинних продуктів експресії було б неможливим без участі таких ферментів, як

·         полімерази (ДНК-полімерази, РНК-полімерази),

·         синтетази (ферменти синтезу білків),

·         протеази (ферменти розщеплення білків),

·         нуклеази (ферменти розщеплення нуклеїнових кислот).

Біохімія – наука про хімічний склад і хімічні процеси, що відбуваються в клітинах живих організмів. Сучасна біохімія вивчає організми на молекулярному рівні за допомогою цілої низки методів: електрофорезу, хроматографії, електронної мікроскопії, ультрацентрифугування, полярографії, методу мічених атомів.

На ґрунті її фундаментальних досліджень створюються біотехнології для медицини, сільського господарства, промисловості, охорони довкілля: одержання харчових продуктів (наприклад, кефірів, йогуртів, сухого молока, хліба, соків), отримання лікарських препаратів (наприклад, вакцин, антибіотиків, вітамінів, ферментів), безвідходні технології очищення довкілля (наприклад, біотехнологія розкладу штучних полімерних матеріалів), добування екологічно чистих видів палива (наприклад, біогазу, біодизелю), кормів для сільськогосподарських тварин (наприклад, кормових білків із парафінів нафти), створення засобів догляду й захисту рослин (наприклад, створення біодобрив, біогумусу). Великим є значення біохімії у розв'язуванні екологічної проблеми утилізації та переробки відходів, створенні будівельних матеріалів нового покоління та створенні біотехнології отримання біорозщеплюваних матеріалів (наприклад, полігідроксіалканоатів).

Успіхи біохімії є фундаментом для розвитку таких напрямів біотехнології, як:

·       інженерна ензимологія – це галузь, що ґрунтується на використанні каталітичних функцій ферментів у ізольованому стані або у складі певних клітин для одержання продуктів (наприклад, біотехнологія отримання ферментів для освітлення фруктових соків);

·       мікробіологічний синтез – галузь, що займається створенням промислових способів добування речовин і сировини за допомогою мікроорганізмів (архей, бактерій, нижчих грибів, одноклітинних рослин) і продуктів їхньої життєдіяльності (наприклад, біотехнологія одержання антибіотиків, штучних кормових білків, ферментів, вітамінів В2, В12, С, гіберелінів, стероїдних речовин);

·       екологічна інженерія – галузь, завданням якої є поліпшення стану довкілля та створення технологій, що забезпечують очищення води, повітря, ґрунтів (основними інструментами галузі є «зелена хімія», «зелена енергетика», «зелений транспорт», біоочищення стічних вод, технологія очищення ґрунтів або водойм від забруднювачів за участі рослин – фіторемедіація).

 

2.    Дати відповідь на запитання:

 У чому небезпека клонування організму людини?

Домашнє завдання: опрацювати матеріал розміщений на блозі , виконати завдання та законспектувати ; опрацювати пр.44,45ст. 289-301, дайте відповідь на запитання 8 ст. 301 підруч.

Виконані завдання надсилайте на Viber!




 

Немає коментарів:

Дописати коментар