перекладач

четвер, 13 жовтня 2022 р.

Доброго дня 6,8 та 9 клас!

Сьогодні 13 жовтня 2022р. 


6 клас
Тема. Основні властивості клітин.

Повторимо вивчене.
Завдання 1

Знайдіть правильні та не правильні твердження:

1.Кожна клітина вкрита плазматичною мембраною.

2.Цитоплазма як внутрішнє середовище об’єднує в єдине ціле всі клітинні структури.

3.Рослинна і тваринна клітини нічим не відрізняються.

4.Внутрішній вміст клітини називається целюлозою.

5.Процеси перетворення енергії в клітині властиві к. Гольджі.

6.У хлоропластах наявний хлорофіл.

7.Хромопласти зеленого забарвлення.

8.У лейкопластах запасаються поживні речовини.

9.У клітинах наявний клітинний скелет.

10.Не всі структури клітини є постійними, є також непостійні. 

  Вивчення нового матеріалу.

Всі структури, які наявні в клітині, необхідні  для здійснення тих чи інших життєво важливих функцій. А функції можливі лише з надходженням в клітини поживних речовин, які складаються з органічних і неорганічних.

Жива клітина містить 70-90% води, яка визначає форму клітини та надає їй пружності. З води та вуглекислого газу в результаті фотосинтезу в клітинах утворюються вуглеводи. Корінь всмоктує з грунту розчинені у воді мінеральні речовини. І завдяки воді всі речовини: і органічні, і неорганічні, транспортуються  по всій рослині.

Крім води, мінеральних солей та органічних речовин в клітинах є гази: кисень та вуглекислий газ.

З органічних речовин у живому вмісті клітини переважають білки, що входять до складу клітинної мембрани та органел. Білки є будівельним матеріалом для всіх клітин. З вуглеводів важливим є целюлоза – основний компонент клітинної стінки. Інші вуглеводи надають солодкого смаку плодам рослин. Ліпіди разом з білками входять до складу клітинних мембран. Найбільше із ліпідів у рослинних клітинах жирів, які відкладаються в основному у насінні, але зустрічається також і в квітках (троянда).

Органічні речовини можуть відкладатися у клітинах про запас у вигляді включень. Вони можуть бути у твердому і рідкому станах у вигляді зерен чи краплин.

Поживні речовини, що надходять в клітину, змінюються: вони розпадаються, або з них синтезуються нові. 

Клітини як одноклітинних, так і багатоклітинних організмів виявляють такі властивості живого: вони ростуть, розвиваються й розмножуються та ін.

Крім усіх вивчених структур клітини, у ній є головна складова частина – ядро. Воно оточене власною оболонкою, що забезпечує транспорт певних речовин з ядра в цитоплазму клітини й навпаки. Внутрішнє середовище – ядерний сік. До складу ядра входять структури з білків і ДНК, які під час поділу клітини ущільнюються в хромосоми.

Хромосоми – щільні структури, які можна помітити лише під час поділу клітини. До складу хромосом входять молекули ДНК, які зберігають спадкову інформацію організму.

Одними з основних ознак живих організмів та їхніх клітин -  здатність до росту і розмноження. Всі клітини ростуть і доростаючи до певного стану вони починають ділитися. Поділ клітин – досить складний процес.

Перегляньте відео: 



Закріпимо вивчене.

Завдання 2

«Закінчи речення»

           1.      Клітина — це елементарна одиниця… 

           2.      Клітини всіх організмів подібні…

          3.       Кожна нова клітина утворюється… 

         4.        У багатоклітинних організмів клітини утворюють…

         5.        Із тканин складаються… 


Отже, основні функції ядра: збереження спадкової інформації та регуляція життєвих процесів у клітині. Насамперед ядро регулює процеси утворення білків.

Під час поділу клітини зазвичай утворюються дві дочірні, які є точною копією материнської.

Здатність клітин до розмноження забезпечує безперервність існування життя на нашій планеті.

Домашнє завдання: опрацювати матеріал, що є на блозі та параграф 10; повторити тему 1, підготуватись до контрольної роботи.

Спілкуємось з допомогою Viber!


8 Клас

Тема. Функції та будова скелетних м язів. Основні групи скелетних м язів. Лабораторне дослідження №2 "Дослідження мікроскопічної будови кісткової , хрящової та м язової тканини."

Опрацюйте матеріал презентації та занотуйте основні відомості:

https://docs.google.com/presentation/d/1wvcdBtg6N12-xv5eXGXus93Pt4lWT_k7/edit?usp=sharing&ouid=100301507652054648741&rtpof=true&sd=true


Перегляньте відео до теми: 



Лабораторне дослідження №2 "Дослідження мікроскопічної будови кісткової , хрящової та м язової тканини."

Використовуючи матеріал презентації виконайте лабораторне дослідження зі ст. 214 підручника:

https://docs.google.com/presentation/d/1Rd6QLDm5qZILilVxjQG_0b7Vvzxqt4x0/edit?usp=sharing&ouid=100301507652054648741&rtpof=true&sd=true

Домашнє завдання: опрацювати матеріал блогу та параграф 27 підручника, вивчити нові поняття та терміни; створити таблицю в якій охарактеризуйте групи мязів , окремі мязи та їх функції; виконайте лабораторне дослідження та надішліть мені для перевірки.

Виконані завдання надсилайте на Viber!


9 Клас

Тема. Цитоплазма, рибосома , органели руху, клітинний центр.

Повторення вивченого.

Завдання 1 

Підпишіть малюнок

Охарактеризуйте транспортну функцію плазматичної мембрани.

Охарактеризуйте захисну функцію плазматичної мембрани.

Вивчення нового матеріалу.

Цитоплазма – це внутрішній вміст клітини.

Цитопла́зма — основна за об'ємом частина клітини, її внутрішній вміст. За фізичними властивостями це напіврідка маса колоїдної структури — цитозоль, в якій знаходяться всі клітинні органели, крім ядра. Цитозоль у свою чергу складається з води, солей, органічних молекул і багатьох ферментів, що каталізують хімічні реакції у клітині.

 Які хімічні елементи входять до складу цитоплазми?

Попрацюйте з підручником.

Цитоплазма відіграє важливу роль у клітині, слугуючи середовищем, у якому розташовані органели і яке забезпечує протікання багатьох хімічних реакцій та постачання необхідних речовин до різних частин клітини. Цитоплазма оточена клітинною мембраною (або цитоплазматичною мембраною для більшості прокаріотів) і оточує ядро та мембрани органел. Гіалоплазма може перебувати у рідкому (золь) стані і в'язкому (гель).

 

Основні функції цитоплазми:

·       об’єднання всіх компонентів клітини в єдину систему і забезпечує їх взаємодію;

·       створення середовища для біохімічних і фізіологічних процесів, а також для існування органоїдів.


Перегляньте відео "Рух цитоплазми.":




Цитоплазма характеризується відносною сталістю будови та властивостей.

 

Цитоскелет – це система білкових утворів, яка виконує опорну функцію, а також сполучає усі компоненти клітини.

Мікронитки – ниткоподібні структури, які складаються із скоротливих білків, переважно актину.

Мікротрубочки -  порожнисті циліндричні білкові структури, беруть участь у формуванні веретена поділу і входять до складу органел руху.

Внутрішньоклітинні мембрани ділять внутрішнє середовище клітини на окремі функціональні ділянки.Ці мембрани необхідні для того, щоб розділити несумісні процеси обміну речовин та перетворення енергії. Внутріклітинні органели оточують органели клітини.

Органели – це постійні клітинні структури.

Кожна з органел забезпечують відповідні процеси в клітині.

Клітинні включення є непостійними компонентами клітини.

Рибосоми – це не мембранні органели, які беруть участь у біосинтезі білків.

Рибосома (ribosome) є немембранною органелою клітини, що складається з рРНК та рибосомних білків (протеїнів). Рибосома здійснює біосинтез білків транслюючи з мРНК поліпептидний ланцюг. Таким чином, рибосому можна вважати фабрикою, що виготовляє білки, базуючись на наявній генетичній інформації. В клітині дозрілі рибосоми знаходяться переважно в компартментах, для активного білкового синтезу. Вони можуть вільно плавати в цитоплазмі або бути прикріпленими до цитоплазматичного боку мембран ендоплазматичного ретикулуму чи ядра. Активні (ті що є в процесі трансляції) рибосоми знаходяться переважно у вигляді полісом.

Органели руху.

Псевдопо́дія , ніби ніжка псевдоніжка − тимчасові цитоплазматичні вирости  (деяких джгутиковихспоровиківслизовиків), а також у деяких клітин багатоклітинних організмів (лейкоцитівмакрофагів, яєць губоккишковопорожнинних, деяких війчастих червів). Слугують для так званого амебоїдного руху та захоплення їжі або сторонніх часточок. У псевдоподіях особливо багато мікротрубочок.

 Псевдоподії виникають і втягуються у різноманітних місцях клітини, тому її форма при амебоїдному русі постійно змінюється. Формування псевдоподій пов'язане з локальними змінами поверхневого натягу клітини. При формуванні псевдоподії у амеби спочатку з'являється невеликий виступ ектоплазми (зовнішній прозорий щільний шар цитоплазми). Потім він збільшується та у нього наче вливається частина рідкої ендоплазми (зернистий напіврідкий внутрішній шар цитоплазми). Таким чином утворення псевдоподій − це процес перетворення ектоплазми у ендоплазму.

Джгутик — поверхнева та позаклітинна структура, присутня у багатьох прокаріотів і еукаріотів, що  служить для пересування в рідкому середовищі або поверхнею вологих твердих середовищ.  Джгутики і війки мають вигляд виростів цитоплазми. Рухаються за рахунок вивільнення енергії АТФ. Робота війок нагадує веслування іє скоординованою. Джгутики і війки можуть виконувати захисну і чутливу функцію.

Завдання 2.

Знайдіть інформацію   про те як джгутики виконують різні функції.

Перегляньте відео:


Домашнє завдання: опрацювати матеріал блогу та підручника пр. 10 ст.56; занотувати та вивчити нові терміни та відомості; виконати тести зі ст. 59-60; виконати завдання 14 ст. 60.

Виконані завдання надсилайте на Viber!






Немає коментарів:

Дописати коментар